Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
26 Mayıs 2018 Cumartesi, Saat:
 • DİDİM ENGELSİZ FESTİVALİ'NİN İLKİ TÖRENLERLE BAŞLADI TÖRENLERLE SONA ERDİ
  Yazı Boyutu : A A A
 • Didim Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekipleri de Ege yöresi oyunlarını sergiledi. Akbük Huzurevinde kalan huzurevi sakinlerinden oluşan gurup, solo ve koro halinde şarkılarla gönüllerde yer etti...
 •  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  DİDİM ENGELSİZ FESTİVALİ'NİN İLKİ TÖRENLERLE BAŞLADI TÖRENLERLE SONA ERDİ

  Didim ve Yöresi Engelliler Derneği Başkanı Bedri Altıntaş Didim’de ilk kez düzenlenen Engelsizler Festival ile ilgili yaptığı açıklamada” Bu sene Engelliler haftası nedeniyle 3 günlük bir program hazırladık çok heyecanlıyız.

  Tüm kamu ve Özel kuruluşların desteğiyle hareket ediyoruz, buda bizi motive ediyor. Katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum “dedi.

  3 gün süren Engelsizler Festivali, Hisar Mahallesi Apollon Tapınağı yanından başlayıp Altınkum Yalı Caddesine kadar kortej yürüyüşle başladı.

  Etkinliğe, Didim Kaymakamı İskender Yönden,Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş da katılırken Altınkum da açılan 57 adet standa konuklara ikramlar ve satışlar yapıldı. Kortejde, motorize ve bisiklet gurubu,fayton, jeep safari ve üstü açık otobüs yer aldı.

  Festivalin açılış kurdelesi, Didim Kaymakamı İskender Yönden, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ve engelliler tarafından kesildi.

  Didim Halk Oyunları Topluluğu (DAHOT) halk oyunları ekiplerinin gösteriler sunduğu etkinlikte,

  Didim ve Yöresi Engelliler Derneği (DİYED) korosu sahne aldı. Skeç gösterileri sonrası da işaret dili korosu ve altı nokta körler müzik grubunun programı izlendi.

  Şenlik te Dahot halk oyunları ekiplerinin muhteşem gösterileri en çok alkış alan etkinliklerinden biri oldu.

  Engelliler Haftası dolayısıyla Didim ve Yöresi Engelliler Derneği’nin bu yıl ilkini düzenlediği ve Didim Kaymakamlığı,Didim Belediyesi,Didim Esnaf Kefalet Koop.Didim Didim Milli Eğitim Müdürlüğü,Didim Esnaf ve Sanatkarlar odası,

  Didim Meslek Eğitim Merkezi, Türk Hava Kurumu Didim Şubesi. Didim 75.Gençlik, Didim Kent Konseyi, Dahot, Çağla Pınar Rehabilitasyon Merkezi.At ve Atlı Sporlar kulübü ve bireysel vatandaşların da katkı sunduğu Engelsizler Festivali renkli gösterilere sahne oldu.

    

    

  Didim ve Yöresi Engelliler Derneği Başkanı Bedri Altıntaş, Didim’in engelsiz bir kent olması için çaba gösterdiklerini belirterek,“İlçemizde engellilerimizin de sorunları var.

  Bunlar, engellilerimizin park sorunu, plaj sorunu, kaldırım sorunu ve akülü araçlarını şarj etme sorunu gibi konulardır.

  Bu noktada Altınkum, şehir merkezi, Apollon Tapınağı ve Mavişehir olmak üzere 4 ayrı noktaya şarj istasyonu yapılmasını istiyoruz.

  Bu sorunları ortadan kaldırdığımızda engellilerimizin birçok problemini çözmüş oluruz” dedi.

  Didim Kaymakamı İskender Yönden ise Didim’de birçok konuda çalışmaların yapıldığını ancak engelliler konusunda eksik kalındığını söyledi.

   

  Yönden, “Biz Didim’de engellilerin hem denize girmeleri hem ulaşımları konusunda çalışmalar yapılması konusunda ciddi noktalara geldik.

  Biz engellilerle ilgili olarak, ‘Evde, ailelerinin yanında kalsın’ düşüncesini hiçbir zaman kabul etmedik, kabul etmeyeceğiz.

  Sahillerin kullanımı konusunda yeni çalışmalar yapacağız, beklentimiz var” diye konuştu.

  Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay:“Birçok etkinlik yapıyoruz ama bu akşamki etkinliğimizin anlamı çok fazla.

  Dernek başkanımızın söylediği gibi yolları düzeltebilir, plajlar yapabiliriz.

  Ama esas engel kafamızda.

   

  Önce kafamızdaki bu engelleri kaldırıp, engelli kardeşlerimizle çok daha beraber olur ve toplum içerisinde yaşamayı kabullenirsek tüm o engelleri aşacağımıza inanıyorum.”

  Didim'de bu yıl ilk kez düzenlenen engelsiz festivalinin ikinci günü yine renkli görüntülerin odağı oldu,  
  Altınkum Yalı Caddesinde kurulan stantlar vatandaşlar tarafından ziyaretçi akınına uğradı.Sahnelerde ise halk oyunları ekipleri gösterilerine devam etti.

    

  Didim Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekipleri de Ege yöresi oyunlarını sergiledi.
  Akbük Huzurevinde kalan huzurevi sakinlerinden oluşan gurup, solo ve koro halinde şarkılarla gönüllerde yer etti.

   

  Festivalin son gününde engelli annelerin günleri kutlandı, 2 engelliye Help İn Hands grubu üyeleri tarafından akülü sandalye verilirken, katkı sunanlarada teşekkür plaketleri verildi.

  Binbir Sevgi Gönüllüsü üyeleri ise Didim ve Yöresi Engelliler derneğince belirlenen Engelli Annelerine, Anneler günü dolayısıyla hediyeler verdi.

   

   

   

  Yine Festivale katkı sunan Kaymakamlık ve Belediye başta olmak üzere kamu kurumlarına, Odalara, Sivil Toplum kuruluşlarına ve özel firma temsilcilerine desteklerinden dolayı teşekkür plaketleri verildi.

  Didim ve Yöresi Engelliler Derneği Başkanı Bedri Altıntaş ilk kez düzenledikleri festivalin, çok güzel geçtiğini belirterek " 3 gün süren Festivalimiz de,

  Engelsiz yaşama dikkate çekmek istedik. Didim'in bir engelsiz kent olması için isteklerimizi ve düşüncelerimizi dile getirdik,başlattığımız bu adımların devamı muhakkak gelecektir diye düşünüyoruz.

  Bu kapsamda festivalimize maddi ve manevi olarak desteklerini esirgemeyen İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşların yöneticilerine,

  Odalara ve Sivil toplum kuruluşlarına, duyarlı Didim halkına teşekkür ediyorum" dedi.

    

  10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Engelliler haftası kapsamında , bu yıl 12-14 Mayıs tarihlerinde 1.Didim Engelsiz Festivali adı altında kutlandı ve bir ilk olarak damgasını vurdu.

  Festivaldeki törenlerin ardından sahneye Grup Eflatun çıktı.

  Eflatun söylediği şarkılar izleyenler tarafından büyük beğeni alırken. Gecenin finali ise ateş dansı gösterisiyle sona erdi.

    

   


 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (3 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 3.7)
 • Bu haber 363 defa okunmuş. / Eklenme: 18.5.2017
 • DİDİM ENGELSİZ FESTİVALİ'NİN İLKİ TÖRENLERLE BAŞLADI TÖRENLERLE SONA ERDİ Didim Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekipleri de Ege yöresi oyunlarını sergiledi. Akbük Huzurevinde kalan huzurevi sakinlerinden oluşan gurup, solo ve koro halinde şarkılarla gönüllerde yer etti...
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın