Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
6 Mayıs 2021 Perşembe, Saat:
 • Büyük Menderes Çiftçinin Can Damarı
 • SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM
 •  

  Büyük Menderes Çiftçinin Can Damarı

  Söke Çiftçisinin hayat damarı olan Büyük Menderesin korunma altına alınarak kirletilmesinin önüne geçilmeli bu konuda Devlet Önlemler almalıdır denildi.

  Dünyada suyun önemi , kaynaklar yok oldukça bir kez daha ortaya çıkarak her türlü su kaynaklarının korunma altına alınmasının öncelikli olduğunu belirten yetkililer, yer yüzündeki su kaynaklarını kirleten unsurları bertaraf etmenin, her insanın görmesi gerektiğinin altını çizmekteler.

  Büyük Menderes suyunun Söke Çiftçisi için hayati önem taşıdığını vurgulayarak, bu konuda araştırma yapan Çanakkale Üniversitesi Kamu Yönetimi Son sınıf öğrencisi Sıla Tezsezener Ders konusu olarak yaptığı çalışmasında şu bilgilere yer verdi;

   

  SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM

  Söke Ovası Sulama Birliği 11 Kasım 1997 tarih ve 23167 sayılı resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu’nun 97/10183 Karar sayısı ile kurulmuştur.

  Amaç Söke Ovası’nda bulunan çiftçilere daha iyi ve kısa sürede hizmet verebilmek.

   26000 HA sulama şebekesi, 7000 HA B. Menderes halk sulaması, 1000 HA şebeke dışı sulama ile toplam   3400 HA alan içerisinde 2 ilçe ve 22 mahalle yer almaktadır. 23 daimi, 22 hizmet alımı toplam 45 personel ile çiftçilere hizmet vermektedir.

  Söke ovasının sulama suyu kaynağı Adıgüzel, Kemer ve Çine Adnan Menderes barajlarıdır. Söke sulaması ana kanallarına Büyük Menderes Nehri sonundaki Söke regülatörü vasıtasıyla su almaktadır. %60 bitki paternine göre inşa edilen sulama sahasında bugün %100 oranında  pamuk ekimi yapılmaktadır.

  Büyük Menderes nehrindeki kirlilik ve atık probleminden ve bu problemin geri dönüşümünü incelediğimizde çevresel problem başta olmak üzere çiftçilerin yaşadığı problemlerden de bahsedeceğiz. Söke Sulama Birliği zirai atık toplama projesini hayata geçirmiş ve çiftçileri bu konuda bilinçlendirmek için eğitimler vermiştir.21 pilot bölgede zirai atık toplama merkezi kurmuştur. Fakat Büyük Menderes kirliğini  bununla sınırlandırmak mümkün mü ?

  Büyük Menderes Nehrindeki kirlilik sebepleri; Uşak'ta deri Organize Sanayi Bölgesi ve tekstil atıkları, Dinar'da  endüstriyel gıda tesislerinin atıkları, Denizli'nin Çivril ve Çal ilçelerinde meyve suyu fabrikalarının atıkları ve Organize Sanayi Bölgesi dışında kalan tekstil tesislerine ait boyahanelerin atıkları, Sarayköy'ün kentsel ve endüstriyel atıkları, Aydın'da zeytin işleme fabrikaları ile jeotermal enerji tesisleri atık suları ve  Tarımsal atıklar Büyük Menderes Nehrine bırakılıyor.

  Söke ilçesindeki çiftçilerle yapılan görüşmelerden alınan dönütler ise bu kirliliğin su yaşamı dışında kendi ürettikleri ürünlerin sağlık problemleri yaratabilme durumu veya kalitesiz ürün elde etmesinin yanı sıra suya duyulan ihtiyaç ve bu tür problemlerin ışığında uygulanan sulama suyu tarife ücretleri. Su problemleriyle birlikte  üretimin maliyetlerinden de fazlasıyla etkilenen çiftçiler devletimizden kapsamlı bir yardım ve Büyük Menderes kirliliği daha korkutucu boyutlara gelmeden müdahale edilmesini beklediklerini ifade ettiler.

  Sıla TEZSEZENER

   

   

  DİDİMA HABER


 • Bu haber 90 defa okunmuş. / Eklenme: 20.4.2021
 • Büyük Menderes Çiftçinin Can Damarı SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın