Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
12 Aralık 2018 Çarşamba, Saat:
19 MAYIS ve GENÇLİK
Gündüz MURGUL / gmurgul@yahoo.com

19 MAYIS ve GENÇLİK

Bir 19 Mayıs’ın daha arifesindeyiz.  19 Mayısların anlamını derinden kavramak; günümüz ülke sorunlarını çözmede yol ve yöntemler çıkarmak özellikle gençliğin görevidir.

“Görev”, bilindiği gibi Gençliğe Hitabe’de net bir şekilde belirtilmiştir.  ‘İstiklal ve Cumhuriyet’ tehlikeye düştüğünde gençlik, ‘damarlarındaki asil kandan’ güç alarak istiklalimizi ve Cumhuriyet’i kurtaracaktır.

Ne yazık ki, Atatürk’ün döne döne vurguladığı bağımsızlık ve Cumhuriyet olgusunun gençlerin geleceği için ne denli yaşamsal önem kazandığının ayırdına varan gençlik azınlıktadır.  Gençliğin bir kısmı Cumhuriyet’e düşman yobazlığın pençesindedir.  Diğer önemli bir bölümü ise, sol görünümlü bölücü akımların militanı durumundadır.  Gençliği böylesine avucunun içine alan iki tarafın ortak özelliği ise, ‘istiklalimize ve Cumhuriyet’e kast eden’ dış güçlerin kontrolü altında olmasıdır.

Gençlik;

Niçin işsizdir?

Neden uyuşturucu bağımlısı olmuştur?

Niçin tarikat görünümlü yapıların yurtlarında insanlık dışı istismarlara uğramaktadır?

Neden dizi ve eğlence programlarının abonesi olmuştur?

Ve daha nice sorular, günümüz gençliğinin, Ata’sının verdiği görevi yerine getirecek nitelikten yoksun olduğuna işaret etmektedir.  Gençlerimizi karabasan gibi sarıp sarmalayan tehlikeler, ülkemizin geleceğini karartmaktadır.

Gençliğin, köklerine dönerek, ülkesinin kaderini kendi eline alabilecek niteliğe ulaşmak, yine gençliğin kendisine bağlıdır.  Gençlik önce kendi sorunlarını çözecek ve ardından Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne yönelecektir.

19 Mayıs, salt bir spor bayramı değildir; “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” özdeyişi uyarınca, gençliğin düşünsel yönden gelişmesi anlamına gelmektedir. 

Gençlik, kendini düşünsel açıdan nasıl geliştirecektir?

Nobel ödüllü bilim adamı Sancar, ödülünü 19 Mayıs’ta Atatürk’ün manevi huzuruna sunmak amacıyla ülkemize gelmişti.  7’den 70’e her Türk için, özellikle gençler için bu davranış, önemli  ders niteliğindedir.  Gençlik, kendisini bilim ve akıl yoluna yönelterek çağdaş bir bilince sahip olacaktır ve Türkiye ancak bilim ışığında içine düştüğü karanlıktan kurtulabilecektir.

Bu bağlamda gençlik, Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” sözünü kendine rehber etmelidir.  

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (1 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 118 defa okunmuş.
 • BU İŞTE BİR YANLIŞLIK VAR! Neden uyuşturucu bağımlısı olmuştur?
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın