Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
30 Kasım 2020 Pazartesi, Saat:
ALDIRMA GÖNÜL
Gündüz MURGUL / gmurgul@yahoo.com

ALDIRMA  GÖNÜL

Beyaz camda yanık bir ses “Aldırma Gönül” türküsünü söylüyor.  70’li yıllar devrimci gençliğinin dilinden düşürmediği  ve günümüze değin güncelliğini yitirmeyen türkünün sözleri  tanınmış yazar-şair Sabahattin Ali’ye ait.  Şair, şiiri “Hapishane Şiirleri V” adıyla Sinop Cezaevi’nde yazmış.  Sanat adamı Zülfü Livaneli, “Aldırma Gönül” adıyla bestelediği şiir ünlenmiş.

Türküyü dinlerken Sabahattin Ali’nin hayatı usumdan hızla geçti.

Çocukluğundan başlayarak çileli bir yaşam sürdürmüş.

Atatürk’e söz ettiği gerekçesiyle hapse atılmış.

Ardından İnönü’ye hakaretten tekrar hapis yatmış.

Giderek baskıların dayanılmaz hale gelmesiyle yurtdışına gitmeyi karalaştırmış.  Ancak kendisine pasaport verilmemiş.  Çaresiz bir kaçakçı aracılığıyla Bulgaristan’a geçmek istemiş.  Sınırda, anlaştığı; istihbarat elemanı olduğu söylenen kişi tarafından vahşice öldürülmüş.

Öyküleri, romanları, bestelenen şiirleri milyonlar tarafından günümüze dek sevilen, okunan/dinlenen Sabahattin Ali’ye reva görülenene bakar mısınız?  Bu açık bir çelişki ülkemizi günümüzdeki çıkmaza sokan ve üzerinde düşünmemizi gerektiren unsurdur.

Dünya çapında sanat adamlarımız olmuştur, ancak onlara sahip olmamışız.  Tersine hapislerde çürütmüş, can alıcı hastalıkların pençesinde bırakmışız.  Toplumumuz bu nedenle karanlıkların ortasına itilmiş, utanç dolu istismarlara maruz kalmıştır.

Bir toplumun aydınları-adı üstünde- o toplumun deniz fenerleridir.  Feneri söndürdüğünüzde toplumun gemisi kaçınılmaz olarak kayalara bindirecektir.  “Beka” meselesinin tartışıldığı günümüzde olan budur. 

Toplum, yol gösterici çoban yıldızı misali aydınları bir kenara itmiş, uçurumun eşiğine getiren çobanları kılavuz bellemiştir.

Türkü; “Aldırma” diyor, ancak aldırmamak mümkün mü?

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (1 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 5478 defa okunmuş.
 • İNSANCA İŞ Beyaz camda yanık bir ses “Aldırma Gönül” türküsünü söylüyor. 70’li yıllar devrimci gençliğinin dilinden düşürmediği ve günümüze değin güncelliğini yitirmeyen türkünün sözleri tanınmış yazar-şair Sabahattin Ali’ye ait. Şair, şiiri “Hapishane Şiirleri V” adıyla Sinop Cezaevi’nde yazmış. Sanat adamı Zülfü Livaneli, “Aldırma Gönül” adıyla bestelediği şiir ünlenmiş.
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın