Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
22 Ocak 2021 Cuma, Saat:
AMERİKAN’IN HALİNE BAK!
Gündüz MURGUL / gmurgul@yahoo.com

AMERİKAN’IN HALİNE BAK!

 Gerçekte geçmişini aralayacak olursak; kızılderili soykırımı, Afrikalıların köleleştirilmesi gibi kapkaranlık sayfalar buluruz.  Ha, şu var: Amerika kapitalizmin gelişmesinde bir uç nokta olmuştur.

Amerika emperyalist bir ülkedir; Uzak Asya’dan Orta-doğu’ya kadar birçok ülkede uluslarası tekellerin sömürüsünü “uyduruk demokrasilerle”, olmadı silah zoruyla uygulamış ve halen uygulamaktadır.  Dünyamızı felakete sürükleyen doğa katliamlarının ve de iklim değişikliğinin baş sorumlusudur.  Tüm bunları tekellerin doymak bilmeyen kâr hırsları uğruna yapmaktadır.

Kapitalizmin amiral gemisi artık eskisi gibi baskı ve sömürü meydanında rahatça at oynatamamaktadır.   Bir tarafta sömürüye karşı başkaldırış ve bunun sonucu dünya halklarının Yanki’nin çirkin suratına duyulan yaygın öfke, diğer tarafta rakip devletlerin ortaya çıkmasıyla dünyamızın çok kutupluluğa kayması ABD emperyalizminin önünü tıkamaktadır.  Özellikle ekonomik olarak gerileyen bu devletin elinde yalnızca savaş makinası kalmıştır.

Ekonomik gerileme kendi vatandaşlarına da sömürüyü beraberinde getirmektedir.  Köprü altlarında evsiz barksızlar, varoşlarda kol gezen soyguncu çeteler, her fırsatta gerçekleştirilen mağaza soygunları bu ülkenin gerçeği olmuştur.  İşsizlik ve yoksulluğun giderek tavan yaptığı ve bu nedenle yığınlarda bir öfke patlamasının yaşandığı koşullar, beraberinde silah kullanmanın yasal olduğu bir polis devletini ortaya çıkarmıştır.  Yakın geçmişte devlete kafa tutan bir dizi sokak eylemleri buna karşı bir çıkış, bir meydan okuma olmuştur.

ABD’nin sözde sağduyulu yönetici sınıfı yeni başkan Baydın öncülüğünde “yeniden kurumsallaşma” hazırlıkları yaparken, şiddet yanlısı Tramp taraftarları Kongre’yi basacak kadar gözü dönmüşlük örneği vermişlerdir.  ABD’nin hali hal değildir;  iki kutba ayrılan kamuoyu yeni kaoslara gebedir.

Bakmayın siyasetçilerimizin, Kongre baskınına ilişkin “şaşırdık” sözlerine.  Onlar ikballerini oraya bağladıkları için hala iyimser algı yaratmanın peşindeler.  Çabaları boşunadır.  Son baskından sonra dünya halkları biliyor ki; Amerika “demokrasınin beşiği” değil, “anarşinin yuvası”dır.  

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (1 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 1218 defa okunmuş.
 • AŞILAMADA BELİRSİZLİK EZİYETİ Gerçekte geçmişini aralayacak olursak; kızılderili soykırımı, Afrikalıların köleleştirilmesi gibi kapkaranlık sayfalar buluruz.
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın