Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
22 Ocak 2021 Cuma, Saat:
Aynı Yüzleri Görmek
Bulent ESER /  bulenteserakbuk@hotmail.com

 

 

Aynı Yüzleri Görmek

Ülkemizdeki  haber kanalları ve tartışma programlarının hemen hemen hepsinde belli başlı konukları izlemek artık insanların çoğunda bıkkınlık yaratıyor, yani neredeyse artık kadrolu “daimi konuk” diyebileceğimiz kişiler sürekli ekranlarda boy göstermeye devam ediyor.

Hep mi böyleydi anlayamıyorum ama gözümüz haber kanalları ve tartışma programlarına takılınca genellikle bilinen bazı yorumcular hiç değişmiyor. Bazen bazıları başka kanallara gidiyor ancak genelde konuklar hemen hemen hap aynı. Yani her ne kadar konular başkada olsa yorumlayanlar aynı.

Tv kanallarının aralarındaki rekabetin büyümesiyle, sektörün ‘ilgi çekecek tartışmacı’ talebi de artmış ve Kendini ‘yorumcu-stratejist-gazeteci’ diye tanıtabilen herkesin televizyona çıkmaya başladığı bir süreç yaşıyoruz.

Peki Türkiye ve dünyanın tüm meseleleri konusunda “bilgi” sahibi olan bu yorumcular izleyenlere ne kadar güven veriyor, bunu düşünmek gerek. Gerçekten soru işaretleri olmuyor mu? Yani bir insan yada bir gazeteci , bir siyasetçi Dünyada ve Türkiye’de gelişen tüm olaylarla  ilgili ne kadar bilgi sahibi olabilir ki

Elbette ki ekranlardaki her tartışma ve sohbet programı ile bunlara katılan her yorumcu hakkında genelleme yapmak büyük haksızlık olur.

“Bugün ‘gazeteci’ deyince bir çoğumuzun aklına ilk gelen isimler, mesleğin gerçek emektarları, yani bizi ‘haberdar’ eden veya bir konuda bilgilendiren muhabirler, editörler, analistler değil, artık. Yapılan araştırmalarda, gazeteci  demek “televizyonların tartışma programlarına katılan yorumcular”  olarak değerlendirildiği görülüyor.

Yani naçizane bir gazeteci olarak çevremde bunlar gündemini hep koruyor.

Durum böyle..

Kalın Sağlıcakla..

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (3 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 5185 defa okunmuş.
 • Aynı Yüzleri Görmek Hep mi böyleydi anlayamıyorum ama gözümüz haber kanalları ve tartışma programlarına takılınca genellikle bilinen bazı yorumcular hiç değişmiyor.
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın