Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
4 Aralık 2021 Cumartesi, Saat:
BAŞLARKEN…
Ali SERIN / aserin06@hotmail.com

BAŞLARKEN…

Günaydın Didimliler, Didim’i Sevenler

Bu köşede 2 (iki) haftada bir sizlerle birlikte olacağım. Amacım, daha güzel bir Didim ve içinde yaşayan biz insanların yaşam kalitelerine katkılar vermek, toplumsal bilinç oluşmasına yardımcı olmak, bu konuda neler var, neler yok, neler yapabilirizi konuşmaktır.

Elbette konular çok ama özellikle yaşam içindeki yaptığım gözlemleri, tanık olduğum olayları, araştırmalarımı, tespit ettiğim eksiklikleri, yanlışları, duyarsızlıkları ve tüm bunların olası nedenleri sonucu oluşan sıkıntıları paylaşacağım. Ayrıca zaman zaman bilimsel kaynaklardan aktaracağım çeşitli bilgilerle siz değerli annelere, babalara, çocuklara katkılar sunmaya çalışacağım. Bu günkü yazımda yaşamakta olduğum Didim’in güzel mahallelerinden biri olan AKBÜK’ün tarihine kısa bir bakış yapacağız.

Akbük’deki insan yaşamının kökeni, antik çağlara dek uzanmaktadır. Tarihçiler Akbük yöresindeki sosyal yaşamın M.Ö. 4.000 yıllarına dayandığı ifade etmektedirler. Akbük yöresinde oluştuğunu bildiğimiz ilk kent, Teichioussa adını taşımaktadır. Bu isim Türkçe’de, surlu duvar ya da sur duvarı anlamına gelmektedir.

Söz konusu yerleşim birimi, o dönemlerde Attika Delos Deniz Birliği’ne üye ve Milet kentine bağlı bir yapılanma içerisindeydi. Tarihin o dönemlerinde böyle bir birliğin oluşturulmuş olması, uygarlığın gelişme düzeyini ortaya koyan önemli bir göstergedir. Söz konusu “Birlik”, Antik dönemde Ege Denizi’nde kıyısı bulanan ve ekonomisi güçlü olan kent devletlerinin oluşturduğu ticari birlik  ve nitelikli bir organizasyondu…

Akbük içinde yer alan Saplıada’da M.Ö. 6. yüzyıl dolaylarında Hippedamos isimli planlı bir yerleşim birimi oluşmuştur. Ancak daha sonra tahrip edilen bu yerleşim bölgesine ait kalıntılar bugünlere kadar kalmış durumdadır. Akbük, tarih boyunca Menteşe Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu toprakları içinde yer almıştır.

Akbük, Türk-Yunan nüfus değişiminin [tarihsel deyimi ile Mübadele’nin] gerçekleştirildiği 30 Ocak 1923 tarihine kadar önemli bir Rum yerleşim bölgesiydi. Yaklaşık olarak 100 hanede 400’e yakın Rum yaşamaktaydı.

1924 yılı ile 1936 yılları arasında ise Akbük, birkaç Yörük ailenin yaşadığı ıssız bir yöre idi.

1936 yılında Van'dan yapılan "Mecburi İskân" uygulaması sonucunda yöreye 10 Kürt ailesi yerleştirildi. 1945 yılında ise, komşu köy olan Kazıklı'da yaşayan fakir ailelere Akbük’de 20  yıl vadeli "Toprak Dağıtımı" yapıldı.

1945 yıllarında Akbük, Kazıklı Köyü'nün 20 haneli küçük ve önemsiz bir mahallesi halindeydi… Daha sonra Akbük, 1955 yılında, Milas'a bağlı, 35 haneli bir köy haline geldi.

Akbük’de 1969 yılında başlayan kadastro çalışmalarına daha sonra 1982 yılında da devam edilmiştir. Kadastro çalışmaları sonunda Akbük’de mülk sahibi olan herkese tapuları verilmiştir.

Akbük, idari birim olarak 1990 yılında Milas'tan ayrılarak Yenihisar'a (şimdiki adı Didim) bağlandı. Sahil şeridi Saplıada dan başlayarak  Bozbük’e kadar devam eder ve 15 km uzunluğundadır. Çukur, Yavan ve Yarık isimli birbirinden bağımsız üç koya sahiptir. Akbük’ün yüzölçümü 25 km karedir.

2 Kasım 1991 tarihinde belediye statüsünü alarak belediyeye dönüştü. Belediye olan  Akbük’de Haziran 1992 yılında yapılan ara seçimlerde İbrahim Şam DYP'nin adayı olarak Belediye Başkanı oldu.

12 Kasım 2012 yılında TBMM’de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile mahalleye dönüştürülmüştür.

 

Gelecek yazımda buluşmak ümidiyle sağlıkla ve sevgiyle kalınız.

Kaynakça:

"Belediye Kurulmasına Dair Kararlar" (PDF). Resmî Gazete. 6 Kasım 1991.

"Kanun No. 6360". 15 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.

“Akbük Doğa ve Düşünce Derneğ”i internet sayfası

Akbük Vikipedi – Özgür Ansiklopedi internet sayfası

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (1 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 72 defa okunmuş.
 • GENÇLİK NEREYE GİDİYOR ??? Bu köşede 2 (iki)
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın