Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
29 Eylül 2020 Salı, Saat:
DEPREMLER VE HAYVANLAR…
Yaşar ÇELEBİ / 1949yc@gmail.com

DEPREMLER VE HAYVANLAR…

5199 sayılı sokak hayvanlarını koruma kanunu 2004 yılında çıktı, yeterli mi?

Bence yetersiz. Kanun var, ama yok gibi.

Hayvan haklarının ihlal edildiği kaç ilimiz de kanunlar işliyor, işkenceciye hakettiği ceza veriliyor ki? Caydırıcı ceza verilen illerimiz bir elin parmakları kadar var mıdır acaba?

İnsan haklarının ihlel edildiği, kadınlara, çocuklara hatta hayvanlara bile cinsi istismarların yaşandığı, cezaların indirimlerle azaltıldığı bir yerde, ’’Hayvan Hakları?!’’

Son Elazığ-Malatya depreminde, daha once de Van depreminde yaşadık… yangın, sel, deprem ve benzeri felaketler de hayat kurtaran, kurtarılmasına sebep olan bu ‘dört ayaklı yoldaşlarımız’, 17 Ağustos 1999 Adapazarı depreminde de onlarca can kurtardılar.

Ben Gölcük’de; Karnını doyurmak için yiyecek aramaya giden, döndüğünde enkaz altında kalmış 4 yavrusunu kurtarmak için acı-acı miyavlayarak toprağı deşen bir kedinin, iki küçük çocuğun da anneleri ile beraber enkazdan kurtarılamasına sebep olduğuna şahit oldum.

Evet anne ve iki çocuğu ufak sıyrıklarla canlı olarak kedi yavruları ile beraber kurtarıldılar.

   

(…) Hz. Muhammed bir sohbetinde yanındakilere: "Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu attığı her adımda daha da arttı. Derken bir kuyuya rastladı. Kuyuya inip susuzluğunu giderdi. Çıktığında susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: ‘Bu köpek de benim gibi susamış’ deyip tekrar kuyuya indi ‘Mest’ini su ile doldurup dişleri arasında tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti’’.

Resulullah`ın yanındakiler: "Ey Allah`ın Resulü! yani bize hayvanlara yaptığımız iyilikler için de ücret (mükafat) mı var?" diye sordular. Allah’ın Resulu cevap verdi: 

"Evet! Her VİCDAN sahibi için bir ücret (mükafat) vardır(**)" buyurdu. –  

Siyasetçiler; her seçim döneminde hayvan hakları savunucusu oluverirler... mangalda kül bırakmayan sözler verirler.

Seçim sonrası (ceylan derisi) koltuklarına oturunca verilen tüm sözler unutuluverir.

Hiç olmazsa katledilen o hayvanların derileri üzerinde otururken hatırlasalar bari…

Baba-Annem hayatta olsaydı Onlara; ’’Kıçınızda çıban çıksın İnşallah’’ derdi.

 

Tüm sivil toplum kuruluşları, hayvan hakları koruyucuları siyasilerin dikkatlerini konu üzerine çekmeli. Çıkacak olan yasa daha etkin hale getirilmeli, cezalar daha caydırıcı ve ‘iyi hal indirimi’ olmadan uygulanmalı.

Almanya bu konuda bir değil, bir-kaç adım önde. Ve hatta onların; ’’Kürk Polisi’’ (Pelz Polizei) adı altında polis ekipleri bile var. Çoğunluğu sivil ekiplerden oluşan bu polisler, (canlı veya cansız hayvanları) ülkeye kaçak yollardan sokmaya çalışan kurum ve kişileri, sıfatları ne ve kim olursa olsun (yani torpil olmadan) adalete teslim ediyorlar.

Allaha şükür ki bir avuç vicdan sahibi insanımız var, yoksa bu hayvanlar seri katillerin, sadistlerin elinde zehirlenecek, işkenceyle katledilecekler.

İğneyi kendine batırabilenlere,

Saygılarımla...

(**)Ebu Hüreyre, Hadis1987)

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (1 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 219 defa okunmuş.
 • ÇOCUK İSTİSMARCILARI Kanun var, ama yok gibi.
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın