Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
16 Ekim 2018 Salı, Saat:
 • Didim 2. “Engelsiz Fest” Yalı Caddesinde…
  Yazı Boyutu : A A A
 • Didim 2. “Engelsiz Fest” Yalı Caddesinde…
 •  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Didim 2. “Engelsiz Fest” Yalı Caddesinde…

   

  Didim’de bu yıl ikincisi düzenlenen “Engelsiz Fest” etkinlikleri kapsamında Apollon Tapınağından Yalı Caddesine kadar araçlı kortej düzenlendi; ardından Cadde boyunca festival alanına kadar yürünerek engelliler için farkındalık mesajı verildi.

   

   

   

  Didim’de bu yıl Didim Kaymakamlığı, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Didim Belediyesi ile Didim ve yöresi Engelliler Derneği işbirliğiyle 2. Engelsiz Fest etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Festivalin ikinci gününde Apollon Tapınağından Yalı Caddesine kadar araçlı kortej düzenlendi. Araç korteji Vali konağının bulunduğu Yalı Caddesi girişinde sona erdi. Ardından Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Dernek Başkanı Bedri Altıntaş’ın da yer aldığı kortej cadde boyunca Engeliler ve aileleriyle birlikte yürüyerek farkındalık mesajı verdi.

  Festival alanında gelen kortej daha sonra alanın açılış kurdelasını kesti. Stantların açıldığı festival alanında etkinlikler halk oyunları gösterileri ile başladı. Halk oyunları gösterilerinin ardından ilk konuşan Dernek başkanı Bedri Altıntaş bu yıl ki festivale emek veren ve katkı sunan Didim Kaymakamlığı, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Didim Belediyesine teşekkür etti. Altıntaş “Biz farkındalık yaratmak için bu etkinlikleri yapıyoruz. Ne anabiliyoruz ne de kutlayabiliyoruz. Tüm kurumlara destekleri için teşekkür ediyoruz. Bizlerin engelliler için sorunları var; kanun yapanlar yerel yönetimlerde bunu biliyor. Bizlerin isteklerini de yerine getirmeye çalışılıyor. Tabii her şey imkan meselesi; bu hafta boyunca etkinliklerimiz sürecek.”dedi.

   

   

   

  Altı nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen ise konuşmasına festivali düzenleyenlere teşekkür ederek başlarken “Bu hafta Engelliler haftası ve bu haftada farkındalık oluşturmak için etkinlikler yapılıyor. Bizler engelliliği bir engel olarak görmüyoruz. Biz bu durumu farklılık olarak görüyoruz. Bizim nasıl ki fiziki yapımız farklıysa engelli olmayı da böyle görüyoruz. Eğer ki binaları, kamular inşa edenler sadece süsleyip dış görünüşe özen gösterenler burada gerek bebek arabasıyla binayı kullanacaklara gerekse engelli olarak kullananları düşünürse daha güzel bir yaşam ortaya koyulabilir.”dedi.

  “HEPİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ; GARANTİMİZ YOK.

  Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay “Bunlar farkındalık yaratmak için insanların bizimle beraber yaşarken nasıl engellerle karşılaştığını görebilmek için güncel hayatın içerisinde onları hatırlamamız için düzenlenen organizasyonlardır. Türkiye’de bu tip işler olsun diye değil ciddi şekilde paydaşlarıyla beraber yapılmaktadır. Toplumda bu farkındalık artmaktadır. Biz bu işleri görevimiz olduğu için değil içimizden geldiği için yardımcı oluyoruz. Çünkü hepimiz engelli adayıyız; garantimiz yok. Bizlere bu süreçte yardımcı olan Aydın Büyükşehir Belediye başkanımız Özlem Çerçioğlu’na, Kaymakamımız Mehmet Türköz’e ve Garnizon Komutanımıza teşekkür ediyoruz.”dedi.

  “SEVGİ, SAYGI VE SABIRLA HER ŞEYİN ÜSTESİNDEN AŞARIZ”

  Didim Kaymakamı Mehmet Türköz “Didim’de isim ve içeriği en güzel festival; emeği geçenlere canı gönülden teşekkür ediyorum. Bir farkındalık eğitimi; bunu en güzel ben biliyorum. Benim ailemde de bir engelli var ve 3-4 yıl önce sağlıklı iken şu an engelli durumda… Biz sağlıklı insanlar için yaşam bazen zor ama sizler için daha da zor; devletimiz ve yerel yönetimiz sizlere hizmet vermeye çalışıyor yeterli değil ama sizlerin sorunlarıyla ilgilenmek bizim de görevimiz. Sevgi, Saygı ve sabırla her şeyin üstesinden aşarız.”dedi.

  Konuşmaların ardından Aydın Büykşehir Belediyesi Halk Oyunları ekiplerinden Kadın efeler zeybek gösterleri sundu; ardından Engelliler ve aileleri de zeybek oynadı. Ardından sahne alan Grup Eflatun en güzel şarkılarını etkinliğe katılanlar için seslendirdi.

   

   

   


 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (2 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu haber 224 defa okunmuş. / Eklenme: 12.5.2018
 • Didim 2. “Engelsiz Fest” Yalı Caddesinde… Didim 2. “Engelsiz Fest” Yalı Caddesinde…
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın