Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
16 Ekim 2018 Salı, Saat:
 • Didim, İran Pazarı Atağında
  Yazı Boyutu : A A A
 • Didim, İran Pazarı Atağında
 •  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Didim, İran Pazarı Atağında

   

  Ege’nin önemli turizm merkezlerinden Didim, İran pazarında atağa geçti. Didim Turizm Derneği (DİTUR) Yönetim Kurulu üyesi ve CTS Travel sahibi Deniz Aktaş, İran’ın başkenti Tahran’da Amitis tur operatörü tarafından düzenlenen workshop’a katılarak, Didim’in tanıtımın yaptı.

   

  Didim için yeni ve alternatif pazar çalışmaları kapsamında Didim Ticaret Odası, DİTAB ve Didim Turizm Derneği’nin katkılarıyla çalışmalar sürüyor. Birçok Avrupa ve İskandinav ülkelerinde tanıtım çalışmaları yapan Didim, son olarak Türkiye genelinde 2017 yılında 2,5 milyon turistin ağırlandığı İran pazarına göz dikti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, 2016 yılında Türkiye'yi ziyaret eden İranlı sayısı 1 milyon 665 iken, 2017 yılında yüzde 50,2 gibi çok yüksek bir oranda artış göstererek 2 milyon 501 bine ulaştı. İranlı turistlerin yurt dışı tatillerinde en çok tercih ettiği ülkeler sıralamasında da Türkiye ilk sırada yer aldı. Böylelikle Türkiye, İran'da 1 numaralı turizm pazarı haline geldi. İranlı turist sayısında bu yıl da artış beklenirken, İran pazarından yararlanmak isteyen Didim de tanıtım atağına geçti.

   

  Didim Turizm Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve CTS Travel sahibi Deniz Aktaş, İran’ın başkenti Tahran’da Amitis tur operatörü tarafından düzenlenen workshop’a katıldı. Amitis tur operatörünün İran genelinde bin 500 satış acentesinin olduğunu belirten Deniz Aktaş, “Bu satış acenteleri, Amitis tur operatörünün programlarını satıyorlar. Sezon başlangıcı için bir workshop yapıldı. Orada bin 500 acenteye yeni destinasyon olarak Didim duyuruldu ve tanıtımı yapıldı. Bizler bu bin 500 acentenin hepsiyle görüştük” dedi.

  “İRAN PAZARINI MUTLAKA KAZANMAMIZ LAZIM”

  Didim’in otelleri, tarihi ve doğal güzelliklerini İran’daki workshop’ta anlattıklarını ifade eden Aktaş, “Didim’in tanıtım filmi de program boyunca sinevizyon’da gösterildi. Yeni bir destinasyon olduğu için Didim’e çok büyük bir ilgi var. Bizim İran pazarını mutlaka kazanmamız lazım. Çünkü 80 milyonluk bir nüfus var. Eğitim ve kültür düzeyi çok yüksek ve gittikleri destinasyonlarda harcamayı çok fazla yapıyorlar. Hem otellerde ekstra harcamalar yapıyorlar, hem de alışveriş merkezlerine çok fazla gidiyorlar. Gittikleri destinasyonlarda bütün esnafa kazandırıyorlar” diye konuştu.

  “DİDİM İÇİN GEÇ KALINMIŞ BİR PAZAR”

  İran pazarının Didim için geç kalınmış bir pazar olduğunu vurgulayan Didimli turizmci Deniz Aktaş, “Didim olarak geç kalınmış bir pazar. Bu pazarı elde tutabilmek ve İranlı turistlerin ilçemize gelmeleri için ilçemizdeki otelcilerin bizlere destek vermesi, tesislerini erken tarihlerde açmaları gerekiyor. İran’da operasyonlar devam ediyor. İran’dan bölgemize ilk uçak önümüzdeki hafta inecek, devamını da bekliyoruz” ifadesini kullandı.


 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (1 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu haber 257 defa okunmuş. / Eklenme: 8.5.2018
 • Didim, İran Pazarı Atağında Didim, İran Pazarı Atağında
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın