Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
26 Ekim 2020 Pazartesi, Saat:
Didim'de Bir Belirsizlik İçindeki Devlet Hastanesi!
Dursun Temel YURDAER / temelyurdaer@hotmail.com

Didim'de Bir Belirsizlik İçindeki Devlet Hastanesi!

Didim Turizmin göz bebeklerinden bir ilçe. Yerleşim alanı ile, doğası, havasındaki oksijen yoğunluğu, denizi, zeytini, tarihi dokusu ile birçok yerleşim yerine göre Tanrının bahşettiği üstün güzellikleri olan bir kent. Boşuna dememişler Didim'e gelen birdaha ayrılamıyor diye. Ben bunu birde Asırlar öncesi Didim'in kehanet merkezi olmasına bağlıyorum. Medusası ile adeta büyülenen ziyaretçiler Didim'i unutamıyor ve bir zaman geliyor, Didim'e yerleşip burada yaşamaya başlıyor.

Bu kadar güzel, bir o kadarda gizemli bir şehirin nüfus yoğunluğu 85 bin civarında. Genel olarakta belli bir yaşın üzerinde, yaş almış gençlerden oluşan bir nüfusa sahip. Yaş almış gençler bir müddet sonra bu almış oldukları yaşın getirileri ile, yaradılışın doğal nedeni olarak Doktora ve hastaneye ihtiyaç duyuyor. Duyuyor da bir türlü bu ihtiyacına cevap verecek Hastaneyi ve Doktoru malesef bulamıyor.

Her seçim arafesinde vaatler veriliyor. Boy boy afişler, pankartlarla Didim'e yeni bir hastane yapılacak bunun sözünü veriyoruz diyenlerle doluyor ortalık. Seçimler bitip sonuçlar alınınca yine malesefki bu verilen sözler birdahaki seçimlerde ısıtılıp halkın önüne konulmak üzere rafa kaldırılıyor.

Geçtiğimiz aylarda İktidar Partisinin Aydın Millet vekilleri bir toplantıda; " Devlet hastanesinin ek bina ile kapasitesinin yükseltilerek destekleneceği ve yatak sayısının artıralacğını, bunun içinde projelerin hazır olup askıya çıktığını, askı süreci sonunda ihale yapılacağını ve hastanenin yapımına başlanacağını bildirdiler". Bildirdiklerinin üzerinden, belirtilen süre geçeli epey oldu ihaleden bir haber yok.

Didimliler soruyor; " Bizlere daha önce 150 yataklı ek bir bina yapılıp, doktor sayısı ve branşı fazlalaştırılarak, Devlet hastanesinin ihtiyaca cevap verebilecek bir  duruma getirilecekti. Fakat şimdi duyuyor ve görüyoruzki, yatak sayısı 75'e ve doktor sayısıda buna oranla aşağılara çekilmiş. Allah aşkına bu siyasiler bizimle dalgamı geçiyorlar?. Hadi diyelim bunada razı olduk. Yeterli değil fakat 75 yataklı yeni bir ek binayada razı olduk diyelim, fakat ortada o da yok. Hayırdır yine seçimlerde ısıtılıp önümüze konulmak üzere Rafa mı kaldırıldı?" diye soruyorlar.

Az öncede yazdığım gibi Didim nüfusunun geneli yaş almış insanlardan oluşuyor. En önemli organlarımızdan biri olan kalpler sevgi yüklü olsada, yorulup biraz teklemeye başlıyor. Böylesi bir nüfusa sahip bir ilçede böylesi önemli dalın doktoru malesef yok.

Nufusu 85 bin dedim de, Yaz sezonunda bu nüfus 500 bine, hatta bazı haftalar Birmilyona çıkıyor. Mevcut hastanenin, mevcut canla başla çalışan, her branştan olmamasına rağmen ellerinden gelenin üzerinde bir gayretle çalışan doktorları, bu artışın hangi birine ne kadar zaman ayırıp ne kadar yararlı olabilir? bende bunu soruyorum yetkililere.

Sözün kısası, yeterli olmayacağını bildiğimiz, fakat hiç yoktan iyidir demek durumunda kaldığımız Devlet Hastanesi ek binasının yapımına ne zaman başlayacaksınız?. Doktor sayımızı özellikle Kardiyolog ve göğüs hastalıkları doktor sayısını vede diğer branşlarda Doktorlarımızı ne zaman tamamlayacaksınız?. İnsanlar şuanki Devlet hastanesinden ancak çok acil durumda, hani derlerya Ölmeyesilik kadar diye, işte o şekilde yararlana biliyor. Zamanı ve çok acil durumu atlatanlar soluğu ya Söke'de yada Aydın'da alıyor. Neden'mi ÖLMEMEK?, BİRAZ DAHA VE KALİTELİ YAŞAYA BİLMEK İÇİN, doktor arıyor, hastane arıyor.

Herdaim Baki olan dileklerimle. Dost kalın. Dostça kalın. SEVGİYLE kalın.

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (7 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 1050 defa okunmuş.
 • Bunun Adı Turizm Gelirimi? Yoksa Ne? Ben Anlayamadım.! Didimliler soruyor; " Bizlere daha önce 150 yataklı ek bir bina yapılıp, doktor sayısı ve branşı fazlalaştırılarak, Devlet hastanesinin ihtiyaca cevap verebilecek bir duruma getirilecekti.
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın