Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
1 Ekim 2020 Perşembe, Saat:
 • DİDİMDE OSB FİZİBİLİTE RAPORU DEĞERLENDİRİLDİ
  Yazı Boyutu : A A A
 • Didim’de yapılması planlanan Balık çiftlikleri ve Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili olarak hazırlanan fizibilite raporu değerlendirme görüşmeleri Didim Aguasis otelde gerçekleştirildi.
 •  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  DİDİMDE OSB FİZİBİLİTE RAPORU DEĞERLENDİRİLDİ

   

  Didim’de yapılması planlanan Balık çiftlikleri ve Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili olarak hazırlanan fizibilite raporu değerlendirme görüşmeleri Didim Aguasis otelde gerçekleştirildi.

  Didim Aguasis Otel’de yapılan toplantıya Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger İl Emniyet Müdürü Suat Ekici, Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, İlçe Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Belediye Başkanı A.Deniz Atabay , Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Öktem, İl Tarım ve İl Çevre Müdürlüğü bürokratları, akademisyenler, kurum amirleri, turizmciler, oda başkanları, muhtarlar ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

   

   

   

     

   

  Toplantının açılışında konuşan Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Öktem, Aydın'ın tarımsal durumu hakkında istatistiksel bilgiler paylaşarak Didim’de yapılması planlanan balık çiftlikleri ile OSB konusunda fizibilite raporunun ele alınacağını belirtti.

  Aydı Valisi Yavuz Selim Köşger konuşmasının başında karşılaştığı protesto eylemi ile ilgili hayal kırıklığı yaşadığını ifade ederek, Didim’in turizm açısından ve Aydın açısından önemli olduğunu belirtti.

  Köşger “Aydın turizmde iki marka ile temsil ediliyor. Kuşadası ve Didim. Didim’in turizmine en ufak zarar verecek bir şeyi kimse istemez tüm sektörlerin birbirine zarar vermeden birbiriyle uyum içerisinde olmalı. Hocalarımız bana ön sunum yaptıklarında burada bir yatırım, bir ön çalışması, bu çalışmada Didim’in tüm tarafların hazır bulunacağı bir heyet sunalım ve orada mevzu tartışılsın ve varsa bir sıkıntı hakikaten bundan vazgeçilebilir. Biri diğerini öldürecekse ve birinin diğerine vereceği zarar diğerine fayda sağlamayacaksa onları orada ele alalım ve ortaya çıkan hasılaya göre bizler de objektif karar verelim. Hocalarımız bu tür sunum öncesinde karşılaştıkları sıkıntıdan dolayı tereddüt yaşıyoruz dediğinde biz Didim ve Aydın havalisi demokrasiyi özümsemiş fikri açık medeni şekilde konuşmaya uygun insanlardır. Paldır güldür ortaya çıkacak adamlar değildir medeni bir şekilde tartışırlar ortaya objektif fikirler çıkar ve bizde ona göre hareket ederiz. Didim’den gelen heyetler, bize kaygılarını ilettiler müsterih olun ben hocaların hazırlayacağı raporu getirip sizlerin huzurunda tartıştıracağım. Siz fikirlerinizi ve bununla ilgili kaygılarınızı söyleyeceksiniz. Haklı olduğunuz konularsa varsa bunların izalesi giderilecek. Ortaya çıkan tablo Didim’in turizmine ve Aydın’a totalde zarar verecek bir tabloysa kimse bunun devamını istemez ve bunu kimse karar vermez. Ben şahsen böyle bir şeye müsaade etmem dedim."

   

   

   

     

   

  Köşger; " Başkana hocaların kaygılarıda bu yönde sen Didimlilere güveniyor musun diye sordum. Başkanda gelsinler buyursunlar bende her şeyi taahhüt ediyorum. Hiç bir sıkıntı olmayacak dedi. Doğru mu? Dışarıdaki kalabalık ne? Geçerken bize pankart tutana ve arabamıza yol vermeyen ne Reis bey? Demokrasi bu salonda ben burayı gelen kimseyi kısıtlamadım. Herkes gelebilir, dışarıdakilerde gelsin dedim hatta. Ama orada dışarıda böyle çirkin bir gösteriye müsaade ettiğiniz için size karşı sukutu hayale uğradığımı konuşmamın başında ifade edeyim. Hiç yakışık almadı, Didim’e yakışmadı ve sizin verdiğiniz söz yerine gelmedi reis bey. Bundan dolayı teessüflerimi ifade ediyorum" İfadelerini kullanarak Başkan Atabay’ sitemde bulundu.

  TOPLANTIYI VALİLİKTE YAPABİLİRDİK…

  Vali Köşger sözlerini şöyle sürdürdü; "Şimdi bizler bu konuyu hep birlikte tartışacağız, ben bunu Didim’de yapmayabilirdim. Valilikte yapar sunumu alır karar verir geçerdik, yapar mıydık yapardık ama sonradan sıkıntı çıkar mıydı belki çıkardı bilemem. Sizlerin fikirlerinizi alarak katılımcı demokrasi için burada yaptık, bu kalabalıkta gelebilirdi buraya ama onların bu işte alakası yok . Didim’de içerisinde memlekete çivi çakmış adamların olmadığını düşünüyorum. Memleketle ilgili kaygısı yok herkes her şeye karşı. İhtisas organize bölgesi dediğimiz şey, Didim’de savruk şekilde sağda solda var olan etrafı kirleten bir takım kuruluşların belli organize içerisinde OSB yönetimin olduğu, üretimden doğan sıkıntıları kendilerinin bertaraf ettikleri bundan kar eden kimseler yaşanan negatif unsurlarını ortadan kaldırdıkları müstakil işyeridir.

  Oysa herkes kafes balığı kurar ve kendi yem fabrikalarını kurardı. Sağa sola atıklarını atıyor, belediye kaldırmak zorunda ve bertaraf etmesi demek, OSB demek kendi unsuları bertaraf etmek zorunda, bu işi istemiyorsanız keyfiniz bilir, hiç umurumuzda değil yapmayız bırakır geçeriz. Dağılır sağa sola uğraşırsınız, canınız ne istiyorsa onu yapın" ifadelerine yer verdi.

  Ardından fizibilite raporuyla ilgili sunuma geçildi. ADÜ  Ziraat Fakültesi Su ürünleri Bölüm ana bilim dalı başkanı Prof. Dr. Deniz Çoban slayt eşliğinde yaptığı sunumda ülkemizdeki su ürünlerinin potansiyeli, üretim ve satış istatistikleri, Didim’e yapılacak balık çiftliklerin ülke ekonomisine katacağı katma değerle ilgili bilgiler paylaştı.

   

   

   

     

   

  KATILIMCILAR “İLÇE OLUMSUZ ETKİLENECEK”

  Sunumun ardından katılımcıların öneri ve soruları cevaplandırıldı. Katılımcılar bölgeye yapılacak olan balık çiftliklerinin denizi kirleteceğini, kirliliğin dalış turizmini ve ilçe turizmini olumsuz etkileyeceğini, kurulmak istenilen OSB’nin yerinin doğal sit ve arkeolojik sit alanı içerisinde olduğu ve balık fabrikalarından çıkacak kokunun havayı kirleteceği konularına parmak basarak endişelerini dile getirdiler.

  ATABAY “ BİZ 30 YILDIR DİDİM’İN TURİZM KENTİ OLMASI İÇİN ÇABA SARFEDİYORUZ”

  Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay konuşmasında, yatırıma karşı olmadıklarını ancak yerinin yanlış olduğuna değinerek ,” Didim 30 yıldır bir turizm kenti olmak için çaba sarf ediyor, Bu çalışmada Didim’deki insanları ne fayda olacak kısa geçtiniz. Burada devlete sağlayacak katkıyı anlattınız. Konunun can alıcı noktasına ise değinmediniz, sizlere soruyorum yeri doğru mu? Denize ve çevreye vereceği zarar az şekilde ele alındı. Endişemiz şu, buradaki insanlar geleceklerini turizme bağlamıştır. Sizin proje alanı içerisinde rüzgar sörfü için izin verilmedi? Sizin bahsettiğiniz yerde ise denizdeki ihtiyacı olan tüm lojistikler buradan sağlanacak. Turizm bakanlığı niçin önce olumsuz rapor verdi arkasından ne oldu da ön görülen riskler minimize edildiği takdirde yatırım yapılmasında sakınca yoktur raporu alındı. Neden bu rapor verildi merak ediyoruz. Hakim rüzgardan dolayı yaşanan sıkıntıları da biliyorsunuzdur. Seçilen yer yanlış, bizde hazırlattığımız raporları sunacağız. Geçen hafta Turizm Bakanı Didim için mega projeleri olduğunu açıkladı. Didim 2006 yılından turizm koruma gelişim bölgesi ilan edildi. Bunların göz önünde bulundurulmasını istiyoruz. Ben burada Didim’deki kişilerin zenginleştiği bir tabloda göremedim. Bu iki sektörün aynı yerde olması doğru mudur?" dedi.

  Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız da Vali bey’in karşılanması sırasında Didimlilerin tepkisinin duygusal olduğunu belirterek, Didim’in turizm kenti olması yolundaki çaba ve gayretlerini dile getirdi.

  Didim Ticaret odası başkanı Hilmi Erbaş konuşmasında, Didim Ticaret mdası  olarak kurulması düşünülen OSB içerisinde yer almayacaklarını yineleyerek, yatırımın yanlış yere yapıldığını ifade etti.

  Vali Köşger’in son olarak “yapılması düşünülen Balık çiftlikleri ve OSB’nin zararlarının neler olabilir “şeklindeki sorusu’nun cevabı akademisyenlerden geldi.

  Buna göre;  Hakim rüzgarlardan kaynaklı sorunlar olabileceği üzerinde hemfikir olduklarını dile getirdiler. Akademisyenler, ayrıca konuyla ilgili ellerinde bilimsel veriler olmadığını belirterek, ve bunun araştırılması gerektiğini ifade ettiler. Akademisyenler, son olarak kurulması planlanan OSB’nin içerisinde atıklarının arıtılması, denize deşarjı ve sıkı denetimlerle kontrolün sağlanması gerektiğini de ifade ederek belkide yatırım maliyetini geçebilecek maliyetli bir sistem olduğunu ifade ettiler.

   

   


 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (2 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu haber 284 defa okunmuş. / Eklenme: 15.1.2020
 • DİDİMDE OSB FİZİBİLİTE RAPORU DEĞERLENDİRİLDİ Didim’de yapılması planlanan Balık çiftlikleri ve Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili olarak hazırlanan fizibilite raporu değerlendirme görüşmeleri Didim Aguasis otelde gerçekleştirildi.
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın