Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
5 Nisan 2020 Pazar, Saat:
HEPİMİZ TEDİRGİNİZ
Dursun Temel YURDAER / temelyurdaer@hotmail.com

HEPİMİZ TEDİRGİNİZ

 

Dünyamızı sarsan Korona Virüs yaşamımızı altüst etti. Alışılagelmiş yaşam tarzımızda değişiklikler insanların uygulamasında zorluk çekmesine neden oluyor. Herkes tedirgin. Birbirine şüphe ile bakar oldu.

Evlerden çıkılmaması için tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de uyarılar bildiriler le insanların evlerinde olmaları isteniyor. Tamam olalım olalım da nereye kadar. Kaç gün, yada kaç ay böyle evlerde olmaya dayana bilirizki. Ülkenin ekonomisi ne olacak. Nereye gidiyor ekonomimiz.

Ben bulunduğum yer ile ilgili konuşa bilirim ancak. O da göre bildiğim kadarı ile. Esnaf kara kara düşünüyor. Cafeler, kraathaneler, lokantalar, sinemalar, kuaförler, toplu olarak aktivite yapılan her yer kapalı. Ne olacak buraları işleten esnafın hali.

Belediyelerimiz ellerinden gelenin üzerinde bir uğraş ve çaba harcayarak temizlik ve dezenfektan hususunda gayret gösteriyorlar. Halk da elinden geldiğince dezenfektana dikkat ediyor. Fakat biz insanlar kulaktan dolma şeylerle dezenfekte yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar evlerinde nasıl bir uygulama ile steril ve dezenfektesini sağlayacak ürünü yapa bilir. Bu konuda bilgisi ve yetkisi olan kimse çıkıpta bir öneri ya da tarifte bulunmuyor.

Alkol bu işin temeli olarak duyuyoruz ne kadar doğru bilemem fakat Alkol maddesini de bulmak ne mümkün. Her şeyde dışa bağımlı olduğumuzdan Alkol hiçbir yerde yok. Eczaneler kan ağlıyor vatandaşa yardım edemedikleri için. 2 ay Önce 5 litresini 80 liraya aldığımız alkol bu gün 500 lira olmuş. Oda bula bilirsen.

Nereye gidiyor bu dünya. Ülkelerin yöneticileri Milleti evlerine hapsetmekten başka ne yapıyor. Virüsü kaparsan gel ölene kadar seni tecrit altında tutayım mı diyor. Tedavi için neler yapıla bilir. Bu virüsün çıktığı Ülkede yayılma durma noktasında. Onlar neler yapıyor da bu yayılma durdu denecek durumda. Biz onların yaptıklarını uygulayamıyor muyuz.

Bakanlığımız gördüğümüz kadarı ile iyi çalışıyor. Hele sağlıkçılarımız Allah onlara Kolaylık verip yardım etsin. Fakat herşeyi Allah’a bırakırsak işimiz iş. Allah Akıl vermiş, fikir vermiş, Ondan daha ne bekliyoruzki. Çalıştırp beynimizi korunma ve virüsü yok etme yollarını bulmamız artık bize kalmış.

Devletimizin en büyük yanlışlığı Yurt dışına çıkış ve girişleri engellemekte geç kalması. Umrede ne işi vardı bu insanların da gönderdiniz. Hadi gönderdiniz geldiklerinde karantinada neden tutmadınız. Tuttuk demeyin Aydında 256 Umreden dönen vatandaşı evlerine gönderdiniz. Aydında yaşayanlara bir gareziniz mi var. Ben duyduklarımla pek yazmam fakat geçen gün televizyonda izledim. Umreden dönen zatlar konya da gözetim altında tutulup 14 günlük zamanın dolmasını bekledikleri yerde iyi bakılmaları ve hizmet almalarına rağmen, onlara hizmet edenlere “ neden burada tutuyorsunuz. Bizlerde eğer varsa o zaman sizlerede bulaşsın” diyerek üzerlerine tükürüyorlarmış. Ve bunu yapanlarda Umre gibi kutsal bir görevi yerine getiren kişiler tarafından. Demekki boşa gitmişsiniz be.

Hele hele 65 yaş ve üstü vatandaşların durumları. Onlara sokağa çıkmalarına yasak getirildi. Tamam güzel onları düşündüğümüz için, eğer virüsü kaparlarsa dayanma güçleri daha az hayat kaybı o yaştakilerde daha çok görülüyor. Çıkmamalarında kendileri açısından fayda var. Fakat bir vesile çıkmış iki yaşlımız. AVM gibi bir yerde bankta oturuyor. Bunu gören sözüm ona gençler yukarıdan onlara su şişeleri atarak taciz ediyorlar. Bumu yaşlıya saygımız. Bumu insanlık. Sanki 65 yaş ve üstü insanlar bu virüsü taşıyor ve yayıyor gibi davranılıyor. Kimin ne yaptığı ne düşüncede olduğu belli değil. Allah yardımcımız olsun.

Sözün kısası İnsanlar ne yapacaklarını şaşırmış bir durumda. Devletimiz evlere kapatmak değil, bu illetten kurtulmanın yol ve gereğini Milletine uygulasın. Kapatın sınır kapılarını. Hava ve kara yollarından Yurda girişleri yasaklayın. İran sınırından akın akın Yurda giriyorlar. Mani olun. Vatandaşını eve kapatarak değil. Yurda bu virüsün girmesine neden olan unsurlara engel olun.

Her daim baki olan dileklerimle. Dost kalın. Dostça kalın. SEVGİYLE kalın.

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (7 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 691 defa okunmuş.
 • DUYARSIZ VE SORUMSUZ DAVRANANLAR! Evlerden çıkılmaması için tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de uyarılar bildiriler le insanların evlerinde olmaları isteniyor.
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın