Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
12 Aralık 2018 Çarşamba, Saat:
HUKUK HER ZAMAN LAZIM
Ali Erol OKTENSOY / eroloktensoy@outlook.com

HUKUK HER ZAMAN LAZIM

Değeli okurlarım bu haftadan başlamak üzere Didim-A haber haftalık siyasi gazete köşe yazarı olarak yazılarıma devam edeceğim. Bu fırsatı bana sağlayan Sn. Bülent Eser ve Gazete çalışanlarına şükranlarımı sunarak Adaletin bir gün mutlak birilerine veya kuruluşlara lazım olacağı gerçeği ile yorumlamaya çalışacağım

Değerli okurlarım Yukardaki üç kelime toplumların gelişmişlik düzeylerinin ana kanıtlarıdır. Bir toplumdaki fertlerin birbirleriyle olan münasebetlerini düzenleyen ve yöneten kuralların bütünü olarak tarifine HUKUK denmektedir. Toplum halinde yaşayan insanlar, aralarındaki münasebetleri düzenlemek bunu belirli kurallara uydurmak için, toplumda düzeni ve barışı kuran kaideler hukuku meydana getirir. Dolayısıyle hukuka bağlı olarak ortaya  Demokrasi olarak ifade ettiğimiz, Siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimi olarak tarif edilmektedir.. Demokrasi ile bir kurum, kuruluş topluluktaki ve genellikle bir ülkedeki tüm üye veya vatandaşlar, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olurlar Değerli okurlarım bütün bunlar ortada ve dünya ülkelerinin pek çoğunda uygulanırken neden Türkiye Cumhuriyetinde yanlı ve kaidelere uyulmayan garip talimatlı daha doğrusu emir komutayla hukuk işlemektedir?

Adaletin olmadığı bir yerde maddi anlamda hukuk devletinin varlığından bahsedilebilinir mi? Bu iki kavram arasındaki yakın ilişki sebebiyle, hukuk devletinin diğer bir ifade şekli de “ADALET DEVLETİ”DİR. Belli bir bilim dalında, belli bir konuda bilgi ve beceri kazandırma, yetiştirme ve yeni kuşakların toplum yaşamında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları edinmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardım etme. Geliştirme işi olarak ise EĞİTİM olarak tarif edilmektedir. Oysa ülkemize şöyle baktığınız zaman eğitimi oyuncak gibi bir oynayan adı Milli Eğitim Olan Bakanlığı şaşkın bakışlarımızla izleyemeyecek hızla değişim olarak karşımız acıkmakta.

Değerli okurlarım. Günümüz toplumunda, HUKUK, DEMOKRASİ, EĞİTİM o kadar birbiri ile içiçedir ki, eğitim olmadığı takdirde demokrasi veya hukukun gerçekleştirilmesi mümkün olamamaktadır. Okumayan, araştırmayan, sorgulamayan toplumların, yönetenlerden demokrasi talepleri ve paralelinde adaletin uygulanacağı hukukun yerleşmesi beklenemez. Netice olarak, ülkemizde Demokrasi ve Hukuk ihlallerinin olmaması, halkın eğitim düzeyi ile doğrudan ilişkilidir. Türkiye’deki eğitim eğitimsizlik abidesi olarak ülke sıralamalarında son sıralarda bulunduğu gerçektir. Velhasıl, eğitime önem vermeyen her gelenin eğitim düzeyini yükselteceğine karmakarışık müfredatlarla eğitimsiz bir ülke haline dönüştürdükleri de bir gerçektir.

Bu hafta bu kadar olsun. Hoşça kalın demeden Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN ifade ettiği özlü sözüyle bitireyim.” EN ÖNEMLİ VE VERİMLİ VAZİFELERİMİZ MİLLİ EĞİTİM İŞLERİDİR. MİLLİ EĞİTİM İŞLERİNDE KESİNLİKLE ZAFERE ULAŞMAK LAZIMDIR. BİR MİLLETİN GERÇEK KURTULUŞU ANCAK BU ŞEKİLDE OLUR.”NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

A.EROL ÖKTENSOY
 

 

  

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (1 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 261 defa okunmuş.
 • IYIDE NASIL OLACAK hukuk devletinin diğer bir ifade şekli de “ADALET DEVLETİ”DİR
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın