Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
30 Kasım 2020 Pazartesi, Saat:
İÇ TURİZM DE BAŞARISIZIZ
Hikmet Atilla / info@tatilmax.com

İÇ TURİZM DE BAŞARISIZIZ

Turizm aktörleri haklı olarak turizm de yurt içi pazarının harekete geçmesi gerektiğini her fırsatta  vurguluyorlar. Dünya Turizm Örgütü de içinde bulunduğumuz sıkıntıyı atlatabilmek için iç turizmin gelişmesi gerektiğini söylüyor. Aşağıda göreceğimiz gibi iç turizmin geliştiği ülkeler krizleri daha rahat atlatabilmekte ve iç turizm hareketliliği ekonomide  rahatlama  sağlamaktadır. Ülkemizde de aynı mı, yani gelişmiş olan ülkelerdeki turizm ile bizde ki turizm aynı mı? Farklılıkları ne?  

Türkiye de 83milyon nüfus var, bunun ancak %10’u tatile çıkıyor, nüfus açısında Almanya  ile aynı olmamıza rağmen, bu ülke vatandaşlarının yaptığı tatil rezervasyonları bizden kat ve kat fazla, neredeyse nüfus sayıları kadar rezervasyonlar yapmaktalar. Tabi ki bu rezervasyonlar yurt içi için olduğu gibi yurt dışı içindir de, Ülkemize 2019 senesin de  5 milyon üzeri Alman gelmişti. İtalya bir Akdeniz ülkesi, denizi ve tarihi, kültürel yerleri bizim kadar olmasa da, bu konuda  zengin, orada yerli turist sayısı ile yurt dışından gelen yabancı  turist sayısı eşit seviyelerde: yaklaşık 64-65 milyon bandında.  Yerliler denizi seçerken, yabancılar kültürü, sanatı tercih etmekteler. 

Pandemi ile birlikte yurt içi turizmi daha kıymete bindi,  talebin yurt için de yoğunlaşması, tatillerini kendi ülkelerinde yapsınlar diye,  Yunanistan, İtalya, İspanya gibi ülkeler kendi vatandaşlarına nakit para desteğinde  bunlundular. Hibe. Hatta kimi şehirler bedava konaklama olanakları sağladı. Biz ise tatili düşünenlerden turizm ile çelişkide bulunan bir talepten bulunuyoruz: KREDİLİ TATİL.  Biz diyoruz ki: “borçlan, kredi çek tatil yap”.  Bir tarafta tatil yaparken diğer tarafta da borcunu düşüneceksin ve borcu nasıl ödeyeceğini düşünerek huzursuz olacaksın.  “ben ne halt ettim”, bu borcu nasıl ödeyeceğim. Halbuki tatil huzuru bulmak demektir, kendi içinde ki barış ruhunun dışa vurumu demektir. Borçlanarak tatil olmaz.  Yapılsın araştırmalar,  görülecektir ki, borçlananlar, kredi kartları ile taksit tatil desteği alanlar tatile gitmeyi zaten düşünenlerdir, krediye ihtiyacı olmayanlardır.

Her sene turizm haftası düzenlememize rağmen, turizmi daha içimize sindirememişik.  

Bilhassa deniz, kum, güneş turizmine mesafeli duran çok çok büyük bir nüfusumuz var. Değer yargılarımız gelişmiş ülkeler ile çok farklı.  Kıyı turizmine mesafeli durduğumuz gibi, tarih, doğa, kültür turizmine de mesafeliyiz.  Bürokratlar ve beyaz yakalılar haricinde kimler Türkiye de tatile çıkıyor, varoş mahallelerinden, iç kısımlardan kaç kişi tatile çıkıyor, daha doğrusu kaç kişi aileleri ile tatile çıkıyor. Almanya ile nüfusumuzun aynı olduğunun altını çizerek tekrar belirteyim, orada herkes tatile çıkıyor ve çıktıklarında da turizm bilinci oluştuğundan öyle Arkadaş veya Akraba evlerinde kalmıyorlar, konaklama yerlerini tercih ediyorlar, bu kamp yeri olur, kiralık ikinci konut olur,  oteller ve pansiyonlar olur. Bizde ise tam tersi, bakalım 2020 istatistiklerine: ilk iki çeyrekte seyahatta çıkanların % 78.3 Arkadaş veya Akraba evinde, % 15.3 kendi evinde, % 4.6 pansiyonda, % 1.6 oteller de konaklamışlar. Yerli turistlerin yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları 2020 yılının ilk  II nci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre % 67.1 azalarak 3 milyar 536 milyon 968 bin TL olarak gerçekleşiyor. Buda bize kredi çekerek turizmi kurtaramayacağımızı gösteriyor. Olay insanları tatile özendirmekte, tatilin, dinlenmenin, seyahatın bir zevk değil, bir  ihtiyaç olduğunu kabul ettirmekte.   

Biz de turizm geleneği yok ve geleneği olmayan bir şeyi yapmaya meğilli değiliz. Bunun için de  kredi ile tatil yaptırmayı düşünmekten  ziyade, başta turizm bilinci oluşturmamız gerekmektedir.

 1. Turizm bir imajdır, bunun için kampanyalar yürütmeliyiz,
 2. Alım gücünün güçlendirilmesi gerekir,
 3. Tatil bir haktır, düşüncesini oluşturmalıyız
 4. Tanıtım ve reklamı hedef kitleye ulaşmak şeklinde yapmalıyız.

Not: Biz turizmciler olarak yabancılara sunduğumuz imkanları yerli turistte sunduk mu? Bunu  başka bir yazımda ele alacağım. 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (4 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 2790 defa okunmuş.
 • İÇ TURİZM DE BAŞARISIZIZ Turizm aktörleri haklı olarak turizm de yurt içi pazarının harekete geçmesi gerektiğini her fırsatta vurguluyorlar.
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın