Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
4 Ağustos 2021 Çarşamba, Saat:
KAVUK...
Yaşar ÇELEBİ / 1949yc@gmail.com

KAVUK...

 

Osmanlı döneminde kadı, padişah ve çoğu halk başlarını ’’kavuk’’ ile örterlerdi. Kavuk, ölümün nerede, ne zaman galeceğini kimsenin bilemeyceğinin bir nevi kanıtı idi. Her insanın, her ’’fani’’nin yanında taşıdığı kefeniydi kavuk. Bazı insanlar bu ‘kefen parası’nı ağızlarında altın diş, parmaklarında yüzük olarak da taşırlar.

Kişiler öldüklerinde başlarında taşıdıkları kavuk çözülür (açılır), ölen kişi onunla ‘kefenlenir’ ve defnedilirdi. Hatta bir deyim vardır; ’Kefeni başında gezer’ diye. Bu tutumun asıl hikmeti; Padişah, kadı (hakim), şeyhülislam sürekli kefenlerini başlarında taşırlardı ki, ÖLÜMÜ her an akıllarında tutsunlar adil olsunlar... dünyevi zevklere, makam-mevki-koltuk sevdasına kapılmasınlar. Verilecek hüküm, fetva (nasihat) veya bir dava görüleceği zaman ölümü hatırlasın, kendisinin de günün birinde Allah huzurun da hesap verecğini unutmasın, hak ve adaletten ayrılmasın...

ZORLU BİR DÖNEM...

Oldukça güçlü bir imtihan dönemindeyiz. Fırınlar hala ekmek çıkartabiliyor. Çoğu insan kilo almaktan şikayetçi hatta ’obezite’ hastası olmuş bile. Çoğumuzun buzdolapları tıka-basa dolu. Sularımız akıyor, su içebliyoruz. Elektriklerimiz kesik değil, iletişimde sorunumuz yok. İnternet bağlantımız var, görüntülü konuşabiliyoruz. MUTLU MUYUZ ne dersiniz?

Yoksa mikroskobik bir wirus bizi İMTİHAN MI EDİYOR?

Eksik olan ne Sizce? 

İki kez silahlarla savaş yaşadı dünya. Süngü, kılıç, mermi derken ‘Atom’ denilen bir illetle tanıştı insanoğlu. Hatta ardından binlerce ölü... sağ kalanların yaşamları boyu sakat kaldıkları; Ayakları ile yazan, resim yapan, elleri ile yürüyenler... 

Siz hiç çocuk parkında elleri, ayakları sağlam, oyuncaklara tırmanabilen çocuklara özlemle, aynı zaman da acı ile bakan çocuk gördünüz mü?

Bu zorlu, zorlu olduğu kadar acılı günleri de Allah’ın yardımı, bilim insanlarımızın çabası ile tabii ki atlatacağız. Sevdiklerini kaybatmiş insanların acıları tarif edilemeyecek kadar zor... Tüm ölülerimize Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır diliyoruz. 

Bu acılı ve zor günlerin gerçek kahramanları sağlık personelleri... Haftalardır ailelerini görmeyen, çocuklarını kucaklayamayan ölümü göze alarak canla-başla çalışan bu fedakar ve cefakar sağlıkçılarımıza destek olmak için mümkün olduğunca evde kalalım... maske takalım, ellerimizi yıkayalım. 

İnsanlığa hizmet etmek adına hayatlarını kaybeden tüm doktor, hemşire, hastabakıcı ve hastane hizmetlilerine Allah’tan rahmet diliyoruz.

 

Kavuk taşımasak bile, kefenin ne demek olduğunu düşünenlere, 

Saygılarımla    

 

 

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (2 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 321 defa okunmuş.
 • NAŞİDE GÖZDE DURMUŞ... Osmanlı döneminde kadı, padişah ve çoğu halk başlarını ’’kavuk’’ ile örterlerdi. Kavuk, ölümün nerede, ne zaman galeceğini kimsenin bilemeyceğinin bir nevi kanıtı idi
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın