Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
26 Ekim 2020 Pazartesi, Saat:
MİDYE
Bulent ESER /  bulenteserakbuk@hotmail.com

 

 

MİDYE

Geçtiğimiz hafta Deniz patlıcanlarını incelemiştik bu hafta yine denizlerimiz için son derece faydalı bir canlı olan Midye ile ilgili bilgileri paylaşacağım.

Midye, deniz içerisinde bulunan kabuklu deniz canlısıdır. Oval çift kabuk arasında bulunan bir canlıdır. Kıllı, kara, Akdeniz, kum midyesi olarak farklı isimleri kullanılmaktadır. Emici beslenme şekli vardır. Denizde bulunan her maddeyi ayırt etmeden süzerek beslenir. Denizdeki vitamin mineralleri ve deniz kirliliği, ağır metal, kötü atıkları da ayırt etmeden içerisine emer. Sindirim sistemi yoktur. Denizlerimizin temizliği için bulunmaz bir canlıdır.

Midye Yetiştiriciliği Karlı mıdır?

Öncelikle midye yetiştiriciliği yapmak isteyen yatırımcılar sayesinde midyenin üretimi merdiven altından kurtarılarak, daha profesyonel ortamlara taşınarak daha sağlıklı olması sağlanmıştır. Daha önce bu sektöre yatırım yapan midye çiftliklerinin, yıllık bin ton üretimde yüksek bir ciro yapması da sektörü cazip hale getirmiştir. Midyeye olan talebin de her geçen gün artması, sınırlı üretim olması da sektöre yatırım yapmaya yönlendiriyor.

Üretimi oldukça basit olan midyenin pazarlanması gibi bir derdi yok. Sürekli ihtiyaç duyulan bir pazarı bulunmakta. Oldukça karlı bir iş sektörü olarak yatırım yapmaya müsait bir Pazar.

Midye üretim çiftliği kurabilmek için yurtdışından ithal olarak makine getirtmenize gerek kalmıyor. Yerli üretim makinelerle çiftliğin tüm ekipman ihtiyacı karşılanabiliyor. Üstelik çok yüksek teknolojik cihazlara da gerek yok. Üretimi oldukça basit ve bu basitliğe de basit mekanik cihazlar yeterli gelmekte. Bu nedenle de kurulum maliyeti yükselmiyor. Üstelik de midyeye dolan talep her geçen gün artmakta. Midye pazarı sadece ülkemizde değil, yurtdışında da artış gösteriyor. Hal böyle olunca yurtdışına ihraç etme gibi bir şansınız da olabilmekte.

Pazara şuanda genel olarak kayıt dışı avcılık ile üretim yapan kaçak satıcılar hakim. Ancak artan güvenlik önlemleri, alınan önlemler sonucu bu işi kaçak olarak yapmak neredeyse imkansız hale gelecek ve pazardaki yasal firmaların payı giderek artacaktır.

MİDYE ÜRETİMİ

Üretimin en zor aşamaları ise deniz kenarında uygun bir alan bulabilmek olarak söylenebilir. Bu alan üretim şekline bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ülkemizde en ideal üretim şekli ise uzun halat yöntemi. En uygun alanlar da bu yetiştirme şekline uygun olarak bulunabilmekte. Bu alanlardan birini bulduktan sonra, yatırım yapmak için gerekli izinleri de aldıktan sonra sıra üretim için gerekli koşulları sağlamaya geliyor. Dişi bir midye ortalama olarak 5-15 milyon arasında yumurtayı suya bıraktıktan yaklaşık 1 ay sonrasında döllenme başlıyor. Döllenmenin ardından durgun sularda 1 yıl gibi bir sürede, açık denizlerde ise 2 yıl gibi sürede tüketilebilecek büyüklüğe (6 cm) ulaşabiliyor.

 Midyenin Pazarlamada birçok tüketim şekli vardır. Pilaki, tava, dolma şeklinde pişirilerek tüketilir. Son zamanlar midye yetiştirme ile ilgilenen kişi sayısı gittikçe artmaktadır. Midye tezgahları hemen hemen çoğu yerde görebilmektedir. Özellikle alkollü mekanların girişlerinde sık rastlanmakta. Oldukça rövanşta olan bu tezgahtarların çoğu zaman hiçbir denetimden geçmiyor olması midye severleri yıldırmamaktadır. Ancak öncelikle belirtelim ki hiçbir atığa karışmamış, ağır metal süzmemiş, temiz denizden çıkarılıp tüm hijyen kurallarına uyulmuş midyeleri tüketmek faydalıdır.

Haftaya Midyenin Faydaları, zararları ve kimlerin tüketmemesi konusunda bilgileri paylaşacağım.

Kalın Sağlıcakla

 

 

 

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (1 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 293 defa okunmuş.
 • MİDYE Üretimin en zor aşamaları
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın