Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
4 Aralık 2021 Cumartesi, Saat:
 • Muhtarlık Sosyal Kimliktir Chp İktidarında Muhtarlarımız Hakettikleri Değere Kavuşacaktır
 • Muhtarlarımız, demokrasinin temel taşlarının başında geliyor
 •  

  Muhtarlık Sosyal Kimliktir

  CHP İktidarında Muhtarlarımız Hakettikleri Değere Kavuşacaktır

   

  Muhtarlarımız, demokrasinin temel taşlarının başında geliyor. Çünkü bu topraklarda yapılan ilk seçim 1833 yılında Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde bir muhtarlık seçimidir. Yani demokrasinin özü olan ilk seçimler bir muhtarlık seçimi olarak gerçekleşmiştir. Demokrasiyi güçlendirmenin en önemli ayağı muhtarlık kurumunu güçlendirmektir. Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi muhtarlık sosyal bir kimliktir. Tıpkı işçi gibi, tıpkı apartman görevlisi gibi, tıpkı ev kadınları gibi… Toplumun farklı kesimlerine, sosyal kimliklerin yaşadığı sorunlara çözüm üretmeye çalıştığımız gibi, muhtarlık kurumunun ve dolayısıyla muhtarlarımızın hak ettikleri koşullara kavuşması için önerilerimizi her platformda dillendireceğiz.

   

   

  Muhtarlık Kanunu

  Günümüz mevzuatımızda 82 kanunda 300’den fazla maddede muhtar kelimesi geçmektedir. Ancak gelin görün ki bir tane bile “muhtarlık kanunu” yoktur. Muhtarlık kurumuna yeterli önemi vermeyen AKP iktidarı, muhtarlığı sadece seçimden ibaret sanmaktadır. Seçimle gelen bütün görevler için bir kanun var iken muhtarlık için olmaması sonlandırılması gereken bir sorun alanıdır.

  Ödenek Değil Maaş

  Muhtarlık kurumunu güçlendirmenin birinci ayağı; muhtarlarımızın maaş almasıdır. Her kurum her makam gibi muhtarların da maaş alması gerekmektedir. Ne belediye başkanına ne milletvekiline ne de bakanlara verilmeyen ödenek sisteminin kaldırılması ve muhtarlara maaş bağlanması, CHP iktidarında öncelikli adım olacaktır.

  Birleşik Oy Pusulası

  Demokrasinin temeli olan seçimlerde muhtarlar için birleşik oy pusulası sistemine geçilmelidir. Seçimde oy vermek istemediği muhtar adayının oy pusulasının alıp çıkılması ile defalarca karşılaşılmıştır. Bu durum muhtarlığa verilen değersizleştirmeyi bir kez daha göstermektedir. Birleşik oy pusulası bu sorunun çözümü için önerimizdir. Muhtarlık seçimlerini ayrıca yapmak istiyorlar ki muhtarlarımızın bu konuda dik durması ve izin vermemesi gerekmektedir. Muhtarlık seçiminin ayrılması sandığa seçmen gitmemesi ve dolayısıyla demokrasinin tecelli etmemesi ile sonuçlanacaktır. Muhtarlık bir “yerel yöneticilik”tir. Ve nasıl belediye başkanı, meclis üyeleri yerel seçimler ile belirleniyorsa muhtarlık seçiminin ayrılması kabul edilemez.

  Türkiye Genelinde Muhtarlık Evleri

  Muhtarlıklara verilmeyen değer bir başka örnek olarak muhtarlık binaları ile kendini göstermektedir. Vatandaş ile birincil olarak temas kurabilen yerel yöneticilerden muhtarlarımızın birçoğu hala baraka tipi yerlerde kalmaktadır. Muhtarlarımızın bir makam odasının olduğu, gelen vatandaşın bekleyebileceği oturma alanının olduğu, dosya ve belgelerin düzenli bir şekilde depolanabileceği dolapların olduğu muhtarlık evleri olmalıdır. Bazı belediyelerimiz bunu gerçekleştirse de CHP iktidarımızda; Türkiye genelinde muhtarlık evlerini hayata geçireceğiz.

  Muhtarlık İçin Bütçe

  Bütçe konusunda devletten hak ettikleri desteği alamamaları ve bu doğrultuda düzenlemeye gidilmemiş olması, muhtarlarımızı mağdur etmektedir. Yaptıkları iş karşılığında maaşları olmayan muhtarlarımıza dönük bir bütçe de bulunmamaktadır. CHP olarak sözümüzdür: Muhtarlık kurumunun belli bir bütçesi olmalıdır.

  DİDİMA HABER


 • Bu haber 86 defa okunmuş. / Eklenme: 19.10.2021
 • Muhtarlık Sosyal Kimliktir Chp İktidarında Muhtarlarımız Hakettikleri Değere Kavuşacaktır Muhtarlarımız, demokrasinin temel taşlarının başında geliyor
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın