Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
28 Ekim 2021 Perşembe, Saat:
Öğrenci Yurdu?
Dursun Temel YURDAER / temelyurdaer@hotmail.com

Öğrenci Yurdu?

 

Ülkemizde Binlerce Üniversite öğrencisi yurt sorunu ile baş etmeye çalışmakta. Çocuklarımız gittikleri şehirlerde ya yurt bulamadıkları için, yada kalacak yurt yerini daha önceden belirlemiş olmasına karşın yerleşmek için gittiklerinde iptal edildiği gerekçesi ile sokaklarda kalmakta.

Belediyeler imkanları dahilinde bu çocuklarımıza yardımcı olmaya çalışmakta. Fakata binlerce öğrenciyi barındıracak yer bulmanın zorluğu ile çaresiz kalmakta.

Haberlerde okumakta ve dinlemekteyiz Genç çocuklarımız parklarda bankların üzerinde, nöbetleşe uyumaya çalışmakta. Korumasız. Güvencesiz. Aileler perişan. Çocuklarını gönderdikleri şehirlerde kız, erkek bankların üzerlerinde sabahladıklarını görünce, o anne babanın durumunu sizler düşünün. Sizlerin tuzu kuru tabiii. Nereden anlayacaksınız ki bu iç yangınını.

Devlet yurtları yetersiz. Özel yurtlar ateş pahası oda bula bilirse. Bir artı bir evler en az 2.500 liradan başlamakta. Diyelim burayı 4 öğrenci birlikte kiraladılar. Kişi başı 625 lira ödeyecek. Pekii 2 Odaya nasıl sığacak 4 öğrenci. Bunların her biri ayrı okullardan çocuklar olacak. Pandemi döneminde nasıl korunacaklar. Aynı odada, aynı ortamı paylaşacaklar. Sonrada bulaşım alacak başını gidecek. Ödeme Sorunu İse Başka Bir Sorun. Ona Hiç Değinmeyeyim Altından Kalkamazsınız. Verdiğiniz Bursa Bakın, Ev Kiralarına, Bula Bilene Yurt Kiralarına Bakın.

Devleti yönetenler çocukların bu perişan hallerini, parklardaki durumlarını göre göre " yalan söylüyorlar. Provakatif hareketler bunlar." diyerek o geleceğimiz olan, Ülkenin gelecek nesillerini, yöneticilerini yalancılıkla itham ediyorlar. Nasıl bir devlet yönetmektir anlamış değilim. Sen Ülkenin vatandaşlarını yalancılıkla itham edeceksin sonrada o çocuklardan oy bekleyeceksin. Ülkeye hizmet bekleyeceksin.

Diğer bir yüzü ise  cemaatler. Okulların önünde masalar kurmuşlar. Bu cemaatler paranın akıtıldığı yerler. Ne yapıyorlar öğrenci evleri kiralıyorlar. Gelen öğrencilere sizlere yurt bulalım, Yedirelim, içirelim destek olalım diyerek ağlarına düşürüyorlar. Şartları ise kendi koydukları düzen içerisinde normal eğitimden kalan zamanlarını kendilerinin verecekleri eğitimlere tabi olmalarını istiyorlar. Bu tür yerlerin ne oldukları amaçlarının ne olduğu herkesin malumu.

Devletimizi yönetenler çıkıyorlar binlerce yurt yaptık, böyle bir sıkıntı, eksiklik yok diyerek yaşanan bu yokluğu örtpas etmeye çalışıyorlar. Yazıktır. Günahtır. Ayıptır. Yapmayın. Böyle ithamlarla çocuklarımızı suçlayacağınıza, çare üretin. Türk Milleti var olan bir olumluluğu inkar etmediği gibi, sorunu ve olumsuzluklarıda gözler önüne temiz ve gerçek yüzleri ile ortaya koyar. Taktir etmesini bildiği gibi Eleştirerek doruyu göstermesini de bilir.

Ülkemizi yönetenlere sesleniyorum. Gelecek nesillerimize sahip çıkmak, onların ihtiyaçlarını gidermek, huzur ve refah içerisinde hayatlarını idame etmelerini sağlayacak hizmeti vermek sizin göreviniz. Lafla değil İcraatlarınızla halkın hizmetinde olun. Gençlerimize sahip çıkın. Sorunlarını ÇÖZÜN.

Her daim baki olan dileklerimle. Dost kalın. Dostça kalın. SEVGİYLE kalın.

 

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (8 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 94 defa okunmuş.
 • Akbükün Kanalizasyonu Ülkemizde Binlerce Üniversite öğrencisi yurt sorunu ile baş etmeye çalışmakta
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın