Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
28 Ekim 2021 Perşembe, Saat:
 • Pamuk Hasadı Didim'de Başladı
 • Didim Kaymakamlığı, Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Didim Ziraat Odası öncülüğünde ilçede sembolik olarak pamuk hasadı etkinliği gerçekleştirildi.
 •  

  Pamuk Hasadı Didim'de Başladı

   

  Didim Kaymakamlığı, Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Didim Ziraat Odası öncülüğünde ilçede sembolik olarak pamuk hasadı etkinliği gerçekleştirildi.

   

     

   

  Didim'in Balat Mahallesi sınırlarında Mehmet Konya’ya ait tarlada gerçekleştirilen etkinliğe Didim Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Didim İlçe Jandarma Komutanı Yzb.Mustafa Gani Solak, Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım, Didim Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şerif Erul, Didim Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Savaş Cengiz, Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürü Alamettin Hatipoğlu, İlçe Müftüsü H. Hüseyin Susam, Söke ve Didim Ovası Sulama ve Pamuk Birliği yöneticileri, mahalle muhtarları ile oda yöneticileri eşlik etti. Hasat etkinliği öncesinde davetlilere yemek ikramında bulunuldu.

   

     

   

  Etkinlikte konuşan Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım, “İlçemizde uzun zaman sonra bu etkinliği düzenledik. Pamuk hasadımızın tüm ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de hayırlı olmasını diliyorum. 2007-2008 yılından sonra bu sene kuraklık dönemi yaşadık. Bu süreçte DSİ ve Sulama Birliği iş birliği içinde Valiliğimizin koordinesinde bu yıl ilçemize iki kez sulama suyu verdik. Çok şükür ikinci suyun bereketli olduğunu görüyoruz. Bu yıl öğrendiğimiz bir şey var; bu konu zorluğu anız sulama ve patlatma yapılan arazilerde yaşadık. Ara dönemde suyu oraya vermek zorunda kaldık. Mümkünse patlama yapmamalarını ve anız sulama az yapmalarını öneriyoruz. Münavebe (ekim nöbeti) ekimin bu kuraklık döneminde yapılmasını yetkililerden talep ediyoruz. Sezonun çiftçimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

   

     

   

  Didim Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ise konuşmasında Didim’in hem turizmi hem de tarımıyla var olmaya çalıştığını belirterek, “Hem çiftçilerimizle buluşmak hem de bereket dilemek için buradayız. Tarım konusunda teşkilatımız gerekeni yapıyor. Burada önemli olan çiftçilerimizin düşünceleri, çünkü onlar kazanınca biz de kazanıyoruz. Onlar mutluysa biz de mutluyuz. Aydın’ın pamuk üretimindeki yeri belli, iklimi farklı ürünlere ev sahipliği yapıyor.” ifadelerini kullandı.
  Didim’de pamuğun yanında farklı denemelerin olduğunu ve zeytincilik konusunda üretime katkı sağlandığını belirten Kaymakam Yiğit, Didim çiftçisinin Aydın ve Türkiye ekonomisinde yer edinmeye çalıştığını sözlerine ekledi. İlçe Müftüsü Hasan Hüseyin Susam tarafından dua edildi.

   

     

   

  İlçe Müftüsü Hasan Hüseyin Susam tarafından bereket ve huzur duaları edilerek ilk pamuk hasadına geçildi.

   

     

   

  Konuşmaların ardından pamuğu yerinde inceleyen Kaymakam Yiğit, çiçek şeklinde yakasına Pamuk  çiçeği asarak, “Bizim de beyaz gülümüz pamuk, değerini bilmeliyiz.” diye konuştu. Kaymakam Yiğit ile Oda Başkanı Yıldırım daha sonra Pamuk Hasadı Makinelerine binerek hasadı gerçekleştirdiler.

   

     

   

     

  DİDİMA HABER

   


 • Bu haber 65 defa okunmuş. / Eklenme: 25.9.2021
 • Pamuk Hasadı Didim'de Başladı Didim Kaymakamlığı, Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Didim Ziraat Odası öncülüğünde ilçede sembolik olarak pamuk hasadı etkinliği gerçekleştirildi.
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın