Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
28 Ekim 2021 Perşembe, Saat:
Saldırgan Köpekler
Bulent ESER /  bulenteserakbuk@hotmail.com

Saldırgan Köpekler

Son bir haftada Akbük, Fevzipaşa, Akyeniköy, Didim merkez ve kenar semtlerde 10 larca köpek vakası yaşandı bu vakalarda henüz ölümle sonuçlanan olmadı ama olmayacak diye bir şey yok İstanbul Pendik’te yaşanan olay hala aklımızda , yasak olmasına rağmen pitbull köpeklerini tasmasız gezdiren magandalar, bir kişinin ölümüne neden oldular 28 yaşındaki Oğuzhan Doğan isimli genç, denizde pitbull cinsi köpeğin saldırması nedeniyle boğuldu.

Yine diğer bir olay ise Adana’da yaşandı. Sürü halinde gezen başıboş sokak köpekleri, Bulvar üzerinde bisikletiyle kaldırımda ilerleyen, 13 yaşındaki Derin’i görünce havlamaya başladılar. Korkudan bisikletiyle yola fırlayan Derin, araç altında kalarak hayata veda etti. Yine Adana’da meydana gelen bir olayda küçük bir kız çocuğuna saldıran sokak köpeklerininin görüntülerini izledik tv kanallarında

Son Olarak Didim hayvan eğitim parkı civarında toplu olarak gezen ve insanlara saldıran köpeklerin varlığı çevre sakinlerini olumsuz yönde etkileyerek tedirgin olmalarına neden olmaktadır.

Durum maalesef böyleyken özellikle geceleri, bırakın çocukları, yetişkinler olarak bile Sokakta gezemez hale geldik.

Sabahları spor amaçlı yürüyenlere bakıyoruz hepsinin elinde muhakkak bir sopa var ve olması da gerekiyor aynı anda birkaç sokak köpeğinin saldırısına maruz kalmak çok olası bir şey…

Belediyeler bu konuda ne yapıyor?

Belediyelerin barınakları var ancak bu barınaklar sokak hayvanlarını beslemek için değil diye düşünüyorum.

İhbarla alınan hayvanlara kısırlaştırıcı bir iğne yapılıp, kulaklarına küpe takıldıktan sonra hangi sokaktan alındıysa yine götürülüp o sokağa bırakılıyor çünkü yasa böyle diyormuş.

Bahse konu olan hayvan eğer saldırgan bir hayvansa onlarla ilgili olarak ta yine barınaklarda misafir edildiği ve rehabitilasyona  tabi tutulduğu belirtiliyor.

Ancak hayvan aynı şekilde saldırganlığı devam ediyorsa ikinci kez herhangi bir müdahalenin yapılmadığı yine bazı hayvanseverlerce ifade ediliyor.

Sizce bu önlemler köpeğin saldırgan olmaması için yeterli mi?

Yani Böyle olunca o köpek sokakta, çocuklara yada yetişkinlere saldırmıyor mu?

Ardından yasak olmasına karşılık sokakta gezdirilen pitbull ve benzeri saldırgan köpekleri sokaklarda gezdirenler için nasıl bir önlem uygulanıyor

Ayrıca bilinçsiz olarak akıllarına gelen her yerde hayvan besleyenler haklımı?

Sonuç..

Yani sonuçta farklı bişey yok

Köpeği bir başkasına saldıran, hastanelik eden yada kişinin ölümüne neden olan köpek sahipleri Serbest kalıyor.

Yani işin içinden çıkmak biraz zor… bence dikkatli olmakta fayda var

Kalın sağlıcakla..

 

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (2 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 121 defa okunmuş.
 • Saldırgan Köpekler Sabahları spor amaçlı yürüyenlere
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın