Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
29 Eylül 2020 Salı, Saat:
SEVGİ ÜZERİNE
Furkan OTCEKEN (Psikolog) / furkanotckn@gmail.com

SEVGİ  ÜZERİNE
 

İnsanları birbirlerine yakınlaştıran görünmez bir çekim vardır bunun adı sevgidir. Nasıl dünya ay ve yıldızları bir arada tutan çekim kuvveti varsa insanları ve diğer canlıları bir arada tutan şeyde sevgi duygusudur.

Sevgi insana öncelikle annesi tarafından öğretilir. Psikoloji alanında anne ilk sevgi nesnesi olarak tanımlanır. İnsanın diğer insanları sevmesi onlara yaklaşması sosyal ilişkiler kurması yaşamın ilk yıllarında annesinin verdiği sevgi kadardır.

İnsanda hep bir iyiyi güzeli sevme eğilimi vardır. Kişi sevmediği görüşmek istemediği birinin dahi iyi yanlarını beğenebilir. Sevme duygusunu azaltmakta çoğaltmakta mümkündür. İnsanlar arasındaki ilişkilerin gelişmesi için sevgi davranışının karşılık görmesi önemlidir. Örneğin aile içinde sevgiyi arttırmak istiyorsak aile fertlerine içten ve samimi davranarak onların kalbine dokunarak sevgi duygularımızı pekiştiren davranışlar sergilemekte fayda vardır. Ancak sevgi verilen insan tarafından karşılık göremez ise zamanla söner. Bu yüzden devamlı beslenmesi gerekmektedir.

Sevginin en yoğun yaşandığı dönem çocukluk dönemidir. Çocuklar genel olarak kendilerine bakan ihtiyaçlarını karşılayan insanları sevmektedir. Annelerini ya da annelerinin yerine geçebilecek bakım veren kişiye sevgi duymaktadır. Bu yıllarda geliştirilen ve öğrenilen sevgiyi bir süre sonra diğer insanlara aktarılmayı öğrenilir.

İnsanlar sevgiyi üç türlü kullanırlar. İlki sevgiyi normal kullanan insanlardır. Bunlar günlük hayatta eşini ailesini işini arabasını vs seven kişilerdir. Sevdikleri şeyler ekseriyetle kendilerine çıkar sağlayacak cinstendir bu ayıp kusurlu bir şeymiş gibi görülmemelidir insanların doğasında vardır bebekler ve çocuklar annelerini dahi kendisine baktığı için sevgi duymaktadır. İkincisi sevgiyi üstün bir şekilde kullanan kimselerdir. Bu insanlar birinci gruptakilere ek olarak yaşadıkları toplumu ve dünyayı da severler. Üçüncü olarak bilgece sevgi vardır. İnsan bu sevgi türünde diğerlerine ek olarak evreni e yaratıcıyı da sevdikleri şeyler içine katmışlardır. Bilgece sevmeyi başarabilen insanlar çok azdır ideal olan sevgi şekli ölüm ve sonrasını da düşünerek sevmeyi başarmaktır

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (3 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 169 defa okunmuş.
 • Çocuklarda Yemek Alışkanlıkları Sevgi insana öncelikle annesi tarafından
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın