Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
26 Ekim 2020 Pazartesi, Saat:
Şizofreni Ve Aile
Furkan OTCEKEN (Psikolog) / furkanotckn@gmail.com

Şizofreni  Ve Aile

Değerli insanlar herkese esenlikler bu haftaki yazımızda şizofrenin aile üzerindeki  etkilerinden bahsedeceğiz

Şizofreni sadece hasta için değil aile içinde güçlükler yaratan bir hastalıktır.Ailede bir şizofren birey olduğu zaman aile içi ilişkilerde değişme hastalığın akut dönemlerinde gösterdiği davranıslarla basetme yine ailede şizofren bir birey olması nedeniyle toplumun bakış açısı diğer yakınlarla olan ilişkilerdeki zorluklar aileyi olumsuz etkiler

Şizofreni hastaları genellikle aileleri ile birlikte yaşamakta ve bütün bakımlarıda genellikle aileleri tarafından yapılmaktadır.Şizofreni toplum içinde en çok damgalanan hastalıklardan biridir.

Şizofreni olan bireyler şizofreniye olan yanlış inancları nedeniyle şizofrenlerin saldırgan olabileceği zarar verebilecekleri düşünceleri ile toplum içinden uzaklastırılırlar.

İşte bu damgalanma ve yalnız bırakılma aynı oranda hastanın ailesinide etkiler.Ailede toplum tarafından dıslanır.Ailede bu damgalanma ve dıslanma nedeniyle evde bir hasta olmasından utanarak hastayı ev içinde tutmaya onu toplumdan gizlemeye calısır.Bu durumda hastalığın tedavisini geciktirir.

Yine damgalanma nedeniyle ailenin toplumdan soyutlanması ve kendi aktivitelerinden geri kalması ailenin diğer bireyleri için bir öfke yaratır bu öfke bazen hastaya yönelir bazende aile bireyleri kendine yöneltir.
 

Ailenin yaşadığı duygulara öfkeyi arttıran suçluluk duygusu kendilerininde hasta olabileceği özellikle kendilerininde şizofreni olabilecekleri inancı yada korkusu tüm bu olayların daha karmasık bir hal almasına neden olur.

Yanlıs bir inanc oldugu coktan kanıtlanmıs olmasına rağmen hala günümüze kadar uzayan kişinin şizofren olmasında ailenin özelliklede annenin etken oldugu görüşü ailelerin  sucluluk  duygularını arttırmaktadır.

Oysaki şizofreninin nedeni bellidir bu neden genetik yatkınlığın üzerine çevresel etkenlerle ortaya cıkan bir hastalıktır.Dolayısı ile ailenin yada annenin tutumları bir kişiyi şizofren yapmaz
Ama ailenin tutumları ve desteği şizofrenin belirtilerini azaltır.

Değerli insanlar alanımızın sınırlı olması nedeniyle yazımızın devamını haftaya bırakıyorum hoşçakalın..1

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (2 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 1015 defa okunmuş.
 • Şizofreni Ve Aile (2) Şizofreni sadece hasta için değil aile içinde güçlükler yaratan bir hastalıktır
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın