Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
22 Ocak 2021 Cuma, Saat:
ŞU FELEĞİN İŞİNE BAK
Hikmet Atilla / info@tatilmax.com

 

ŞU FELEĞİN İŞİNE BAK

Turizm de güvenli turizm sertifikasyonun kriterlerini ilk tespit eden Türkiye olduğu için, dünya kovid-19 salgınından dolayı  aldığımız önlemler taktir ile karşılandı, diğer turizm alan ülkeler bizi takip ettiler, aldığımız önlemlerden dolayı da bilhassa gelişmiş ülkeler seyahat uyarılarını turizm bölgelerimizden kaldırdılar, en azında yaz sezonu boyunca böyle oldu, daha sonra yine uygulandı, fakat kısmi de olsa, bu şekilde sezonu yarı zarar ile kapatmış olduk. Kış sezonu bilindiği gibi “0” a yakın yurt dışı turisti ile devam ediyoruz, yurt içi turizmine ise gereken değeri vermiyoruz, çalışmalarımız çok çok eksik kalıyor. Öyle garip bir durum var, yurt içi turizmini geliştirmek ve teşvik ile ilgili.  Burada ne yardan ne de serden vaz geçiyoruz.

Bu saatten sonra, yani kovid-19 yayılmasını durdurduktan  sonra, yapacağımız her çalışma turiste güven vermelidir. Dünyanın en büyük sektöründe kimler, hangi ülke neler yapıyor, ne tür önlemler alıyor, atacağımız her adım, alacağımız her karar rakip ülkeler tarafından, tur operatörleri, seyahat acenteleri,  STK ve turist tarafından yakından takip edilmektedir.   İnsanlar artık sıkıldılar,  çalışanlar tatil programlarını yapacaklar, iş yerlerine bilgi verecekler, daha devam eden erken  rezervasyon indirimlerinden faydalanmak istiyorlar.  Her gün, her saat ellerinde ipad, akıllı telefonlar vb. cihazlar, bizleri, turist alan ülkeleri takip ediyorlar,  onların sağlıkları için ne yaptığımızı, ne tür önlemler aldığımızı  merak ediyorlar, bir an evvel alınan, alınmayı düşünülen önlemlerin açıklanmasını istiyorlar.

Turizm sektörü  kendisini aşan ve sürekli karşısına dikilen çelişkiler içinde gelişimini sürdüren bir sektör idi.   Sektör kendi imkanları dahilinde de pazarını buluyordu,  mücadelesini sürdürüyordu.  Etliye sütlüye  karışmıyordu. Şartlar artık değişti, düşünün Türkiye turizm tarihin de ilk olarak 2020 yılın da  Almanya Türkiye ye turist gönderen ülkeler arasında  3 ncü sıraya düştü, güvensizlik ve siyaset bu duruma getirdi. Papucun pahalıya patlamaması için  kayb olan pazarı geri getirmeğe çalışacağız, tabi ki yeni Pazar arayışlarına da gireceğiz.  İşimiz kolay değil, isimlerini duymadığımız ülkeler dahi turizm pastasından pay almak istiyorlar.

Parlamento sesimize yeteri derecede kulak vermiyor.

Öyle bir noktaya geldik ki sanki bütün kovid-19 virüsünü dünyaya yayan, yaymasına sebep olan turizm sektörüdür. Ekonomik sıkıntıların büyük kısmı turizmcilerin sırtında, Esnaf sıkıntılı, çalışanlar düşünceli.  Sektör 2021 yılını kayb edemez . Şu feleğin işine bak, Güvenlik turizm sertifikasyonunu bulduk, daha onu tartışıyoruz, ne iyi de başardık diye, başarıyı devam ettiremedik, gelişmeyi aşı  bulma ya da yaptırma düzeyine çıkartamadık.  Rakip ülkeler ise aşıya başlamışlar ve hızlı bir şekilde de ilerliyorlar, bizim de bir an evvel aşı uygulamasına başlayıp,  süreç içinde alınacak diğer önlemleri netleştirmeliyiz, tesislerin dışındaki önlemleri belirlemeliyiz.  Turizmcilik sadece kıyı bölgelerimiz ile ibaret değildir, şehir turizmciliği nasıl devam ettirilecek, buralar tamamı ile unutulmuş durumda.  Gecikmemiz bize pahalıya mal olabilir. Unutmayalım rakiplerimizin önemli bölümü Avrupa Birliği üye ülkeleridir. Bir geceden ne tür kararlar alacaklarını kovid-19 süreci içerisinde yaşadık. Yine yaşayacağız; AB üye ülkeleri içerisinde geçerli olacak PCR testi uygulamasına geçecekler. O ülkeler arasında geçerli olacak kovid-19 pasaportu düşünülüyor. Karantina üçüncü ülkelere yönelik epeyi bir süre daha devam edecek. Siyaset devrede.

Parlamentomuz ise sesimize kulaklarını tıkamış.

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (2 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 1427 defa okunmuş.
 • ŞU FELEĞİN İŞİNE BAK Bu saatten sonra, yani kovid-19
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın