Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
12 Aralık 2018 Çarşamba, Saat:
 • TOPRAKSIZ TARIMLA 4 MEVSİM ÇİLEK ÜRETİLİYOR
  Yazı Boyutu : A A A
 • Kantarcı “Çilek, Didim’de Topraksız tarım la 4 mevsim üretilebiliyor”
 •  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  TOPRAKSIZ TARIMLA 4 MEVSİM ÇİLEK ÜRETİLİYOR

   

  Kantarcı “Çilek, Didim’de Topraksız tarım la 4 mevsim üretilebiliyor”

   

  Didim Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve girişimci Şerif Kantarcı, hava şartlarının Didim’de çok uygun olduğunu, şartlar yerine getirildiği taktirde topraksız tarım yapılabileceğini belirterek üreticilerin teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.

   

   

   

   

   

  Kantarcı örnek olarak 3 dönümlük alanda kurdukları serada ‘Topraksız Tarım’ yaparak çilek üretimi gerçekleştiriyor, ayrıcada marul üretiyor.

   

  Didim’de sera üretimini yaygınlaştırmak ve üreticileri teşvik etmek amacıyla 3 dönümlük alanda kurduğu serada ortaklarıyla birlikte çilek ve marul üretimi gerçekleştiren Didim Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve girişimci Şerif Kantarcı, Didim’de turizmin dışında ilçeye katkısı olacak bir sektörün öncülüğünü yaptıklarını belirterek, dört mevsim üretim ile çileğin artık kışın bile yetiştirilebildiğini söyledi.

   

   

   

   

   

  Firma olarak Didim’de çilekcilik için öncü adımlar attıklarını ifade eden Kantarcı, “Biz topraksız tarıma 3 yıl önce kendi işyerimizin yanında 150 metrekarelik alanda başlamıştık. Daha sonra geçen yıl Mavişehir Mahallesi’ndeki 3 dönümlük alan içerisinde kapalı sera kurduk. Burada topraksız tarımda çilek yetiştiriyoruz ve toprakta marul deniyoruz. Bu bölgede topraksız tarımın önemini vurgulamak istiyoruz. Didim Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak da buna destek veriyoruz” dedi.

   

  SERACILIK TURİZMLE BERABER GELİŞEBİLİR

   

  Seracılığın Didim’de turizmin yanında gelişmesini istediklerini kaydeden Şerif Kantarcı, bu serayı örnek olarak yaptıklarını, gelen kişilere yardımcı olduklarını, soran çiftçilere de yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade etti. Didim Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde 28 üyelerinin olduğunu anlatan Kantarcı, şöyle konuştu: “Üyelerimiz arasında üretici olanlar da var, süs bitkisi satışı yapanlar da. Bizim seramızda uyguladığımız ‘topraksız tarım’ Didim’de sadece tarafımızca gerçekleştiriliyor, ayrıca bu büyüklükteki serada ilçemizde tek örnektir.

  Burada yetiştirdiğimiz ürünleri Didim’deki küçük işletmeler alıyor. Fakat bunu daha büyük işletmeler olarak yaparak, hal bazında kendi satış bölgemizi de kurmak istiyoruz.”

   

  GÜNEŞ AÇISINDAN AVANTAJLIYIZ

   

  Üreticilerin çoğaltılması gerektiğine değinen Kantarcı, “ Bir sürü üreticimiz olsun,çünkü Didim’in hava koşulları çok uygun. Antalya’dan daha fazla güneşli ortamımız var. Yaptığımız çalışmalarla seramızda şimdiye kadar 35 bin kök çileğe ulaştık. 3 bin kök de marul deniyoruz. Bir boş alanımız daha var. Orada da suda tarım dediğimiz hidrofilik sistemde marul üretme çalışması yapacağız” ifadesini kullandı.

   

   

   

   

   

  Didim Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ziraat mühendisi ve seranın ortaklarından Ali Demirbaş da teknik konular hakkında bilgi vererek, seralarında topraksız tarımın önemine değindi. Topraksız tarımın bitkinin ihtiyaç duyduğu bitki besin elementini ‘kokopit’ denen bir ortamda, bitkiye istediği şartlarda besin elementini vererek yaptıkları bir tarım çeşidi olduğunu vurgulayan Demirbaş, “Biz bitkinin istediği besin elementini bitkinin tam istediği şartlarda veriyoruz. Örneğin 30 miligram fosfor, 140 miligram azot istiyor. Bunları makinelerimizle değerlerini ölçüp, damlama sistemiyle bitkiye veriyoruz. Bizim kullandığımız çilek çeşidi uzun gün bitkisi. Yıl boyunca ürün alıyoruz ama mart ayı ile haziran ayında maksimum verimde oluyor, diğer zamanlarda da havanın şartlarına göre bu durum değişebiliyor” diye konuştu.

   

   

  Bülent ESER


 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (1 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu haber 414 defa okunmuş. / Eklenme: 13.3.2018
 • TOPRAKSIZ TARIMLA 4 MEVSİM ÇİLEK ÜRETİLİYOR Kantarcı “Çilek, Didim’de Topraksız tarım la 4 mevsim üretilebiliyor”
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın