Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
26 Ekim 2020 Pazartesi, Saat:
Turizm Dostlukların Dostu, Şövenizmin Panzehiridir.
Hikmet Atilla / info@tatilmax.com

 

Turizm Dostlukların Dostu,  Şövenizmin Panzehiridir.

 

Pandemi Avrupada baş gösterdiği ve bundan dolayı uluslararası trafik hareketliliğin de kısıtlamaya gidildiğinde,   ilk etapta tatil yapmayı düşünenler  tedirginliğe kapıldılar. Yaşadıkları ülkelerin haricinde ki ülkelerde tatil yapma imkanlarının olmayacaklarını düşündüler.  Yer bulma sıkıntısı yaşayacaklarını düşünerekte hemen kendi ülkelerinin tatil beldelerinde bulunan tesislerde rezervasyon yapmaya başladılar. Bu şekil detalep arttı. Fiyatlar o ülkelerde  yukarı çekildi. Beklenti olmadı. Yurt içi pazarlarında ki hareketlilik  dahi bir sene öncekinin gerisin de kaldı. Hayal kırıklığı oluştu.

Sanayinin gelişmesi, boş zamanın oluşması ve alım gücünün yükselmesi ile turizm lüksten çıkıp ihtiyaç haline dönüştü.Ekonomileri güçlendiren, ülkelerin gelişmesini sağlayan, insanların dünyanın kültürel ve doğal zenginliklerini görmelerini sağlayarak ortak insanlığımıza vurgu yapan, insanları birbirlerine yaklaştıran, insanların düşüncelerini dahi değiştiren turizm kendi başına bir dünya harikasıdır. Tabi ki bilhassa havacılık sektörünün buna katkısı çok büyüktür, bu sayede binlerce kilometre uzaklara uçma şansı yakalandı. İnsanlar Birbirlerini tarihleriyle, kültürleriyle tanımaya başladılar ve  ilk olarak kitlesel halde yabancı ülkeler de ki yaşamı tanıdılar, kendi ülkeleri ile kıyaslama yaptılar.

Turizm,  halkların kaynaşmasını, birbirlerinden hoşlanmayan hatta birbirini düşman gören  ülkelerin vatandaşlarını bir masada bir araya getirdiği gibi, aynı plajda güneşlemelerini, aynı havuzda yüzmelerini sağlamakta, ülkeler arasındaki çelişkinin kalkmasına da katkı sunmaktadır. 

Turizm, dostlukların dostu, şövenizmin panzehiridir.

Turizmin böyle tarihi bir vizyonu var iken ülkeler pandemiyi de bahane ederek siyasi ve ekonomi çıkarları doğrultusunda tatilcilerin nerede tatil yapmaları gerektiğine yön vermek istediler.   Ülkelerin siyasi otoriterleriTur operatörlerin ve seyahat acentelerin beklentilerinin aksine “Sonbahar tatilinizi ülkenizde yapın”  diye çağrı yaptılar. İngiltere Türkiye yi riskli bölgeden çıkardı, belli bir süre sonra tekrar riskli bölge olarak ilan etti ve Türkiye’den gidenleri 14 günlük karantinaya alacaklarını açıkladı. Sadece İngiltere değil, bir çok ülke Türkiye ye kapılarını dahi açmadı. Böylelikle Türkiye’nin konaklama tesislerinde  rezervasyon yapanlar rezervosyanlarını başka ülkelere kaydırmak zorunda kaldılar veya  iptal ettiler. Tatillerini kendi ülkelerinde yapamayanlara, “başka yere gitmeyin Avrupa sınırları içerisin de kalın” dediler.

Düşünülenin ve tahminlerin aksine yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki, yurt dışı tatilini alışkanlık hale getiren tatilciler kolay kolay kendi ülkelerin de tatil yapmıyorlar. “Ya yurt dışı ya da ev” diyorlar. Kışın tatile çıkacakların oranı sadece % 20 dir. Pandemi tabi ki  bu şekilde devam etmeyecek, pandemi sonrası turizm şekillenişin de değişiklik olacağı tahmin ediliyor ve olacakta, bundan böyle, büyük tur operatörlerinin kaçı bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatır, kitle turizmi nasıl yönlendirilir, tatilcilerin kısmi kayb olan güvenleri nasıl tekrar geri kazanılır.  Bunu göreceğiz. Bu arada biz de boş durmamalıyız. Türkiye bir turizm ülkesidir. Turizmi yönlendirecek ülkelerden biride Türkiye’dir.  Türkiye deTurizmin her çeşidi mevcut, bunun yanın da yerel yönetimler, Sivil Toplum Kuruluşları yapacakları çalışmalarda Turizmin insani, çevreci, barışçıl yönüne de vurgu yapmalılar.  

 

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (2 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 1026 defa okunmuş.
 • TURİZM DE ÖZGÜNLÜK VE FARKLILIK ÖNEMLİDİR Pandemi Avrupada baş gösterdiği ve bundan dolayı uluslararası trafik hareketliliğin de kısıtlamaya gidildiğinde, ilk etapta tatil yapmayı düşünenler tedirginliğe kapıldılar
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın