Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
4 Aralık 2021 Cumartesi, Saat:
 • TÜRKİYE ŞAMPİYONU ADA CEMREYE TİCARET ODASINDAN TAM DESTEK.
 • . Dünyanın en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST’te dikkatleri üzerine çeken en önemli kategoriden biri de İnsansız Sualtı Sistemleri oldu.
 •  

  TÜRKİYE ŞAMPİYONU ADA CEMREYE TİCARET ODASINDAN TAM DESTEK.

   

  Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan Teknofeste 2021 yılında 81 il, 111 ülkeden 44.912 takım ve 200.000 kişi başvurmuştur. Yarışma başvuruları arasından 2.200 takım ve 13.000 yarışmacı ise finalist olarak yarışmıştır. Dünyanın en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST’te dikkatleri üzerine çeken en önemli kategoriden biri de İnsansız Sualtı Sistemleri oldu. Didim Efeler Ortaokulu mezunu şuan ise Cağaloğlu Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Ada Cemre Lokmacı ve takımı Calrov, Talay adını verdikleri insansız su altı aracıyla su altının geleceğini Teknofest 2021'de yazarak Türkiye şampiyonu oldu.

   

     

   

  Bu sene ilk defa katıldıkları Teknofest'te Türkiye çapında otonom görevini eksiksiz tamamlayan tek araç olan Talay'ın mekanik aksamında görev alan Ada Cemre Lokmacı Didimlilerin gurur kaynağı oldu. Türkiye şampiyonluğunun yanı sıra En Özgün Yazılım ödülününe layık görülen takım 35 000 tl ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın elinden aldı.

   

     

   

  Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş ve yönetimi Didimi başarıya taşıyan Ada Cemre Lokmacı ya duyarsız kalmayarak eğitime tam destek verdi. Didim Ticaret Odası meclis salonunda gerçekleşen törende Ada Cemreye  başarılarının devamını dileyerek plaket veren Başkan Erbaş Ada nın her zaman yanındayız eğitimi adına tam destek ticaret odasından dedi. Didimin şampiyonu Ada ise 2022 Teknofeste ve yurt dışında gerçekleşecek teknoloji yarışmalarına katılacaklarını ve Didimi çok daha fazla yarışmada temsil ederek birçok başarıya daha imza atmak istediğini ifade etti.

   

     

  HÜRAYDIN GAZETESİ / D. Temel Yurdaer

   


 • Bu haber 45 defa okunmuş. / Eklenme: 16.11.2021
 • TÜRKİYE ŞAMPİYONU ADA CEMREYE TİCARET ODASINDAN TAM DESTEK. . Dünyanın en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST’te dikkatleri üzerine çeken en önemli kategoriden biri de İnsansız Sualtı Sistemleri oldu.
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın