Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
25 Eylül 2021 Cumartesi, Saat:
Yaşam Hakkına Saygı
GUL TUGCE YILDIZ (Uzman Klinik Psikolog) / gultugceyildiz@gmail.com

Yaşam Hakkına Saygı

Yaşam ve yaşamın anlamı hakkında birçok filozof onlarca fikir üretmiştir. Ancak hiç biri tamamen akla uymamış olacak ki, insan bugün hala zamanının bir kısmını hayat ve hayatının anlamını çözmekle uğraşır. Buradan çıkaracağımız sonuç her hayatın ve her hayatın anlamının öznel ve kişiye özel olduğu gerçeğini kabul etmektir. Nitekim burada her hayatın diyerek özellikle ‘her’ hayatın kendine özgü bir anlamı olduğuna dikkat çekmek isterim. Öyle ki yaşamak insana özgü bir özellik olmamak ile birlikte yaşayan her canlının yaşam hakkına saygı gösterilmesi gerektiği gerçeği burada kendini ortaya koyabilsin.

Canlı demek; yalnızca aileniz değil, doğada ki sizi rahatsız eden ve umursamazca basıp geçtiğimiz böceklerden tutun, yetişmesi onlarca belki de yüzlerce yıl süren doğal ekosistemler, sokak hayvanları, ne yaşadığını bilmeden giydiği kıyafeti yargıladığımız yanımızdan geçip giden o tanımadığımız insanlar da demektir. Her canlının varoluşunun bir nedeni ve doğada insana da hizmet eden bir yeri vardır. Birçok böcek, insanların 1 metre yakınında ki çöp kutusu yerine düşünmeden sokağa attığı çöpleri yiyerek onu atan insandan çok daha faydalı bir geri dönüşüm sağlamaktadır. Yok edilen her birey ve her canlı yalnızca onları seven ve koruyan kişileri üzmekle kalmaz, yıllar sonra bedelleri ortaya çıkacak şekilde tüm insanlığa zarar sağlar.

Yüzlerce öğrencisinin geleceğin toplumunu oluşturacağının bilincinde olan, duyarlı yöneticilere sahip Didim Birey Eğitim Kurumu’nda geçtiğimiz haftadan beri tüm öğrencilerimize ‘Onlarda bir Birey’ diyerek mama bağışları dağıtıldı. Süreklilik göstermesi gereken bu tarz sosyal sorumluluk projeleri aynı zamanda başka amaçlara da hizmet etmektedir. İnsanı diğer canlılardan ayırdığı iddia edilen o düşünme gücünü, kendinden zayıf olana yardım etme gücünü, alanını taştan kalelerle işgal ettiğimiz doğanın varlığına verdiğimiz zararı telafi ederek varlıklarını sürdürmelerine karşı sorumluluğumuzu hatırlamamızı da sağlar. Kısaca, yaşam hakkına din, dil, ırk, tür demeden saygı duymamızın bir zorunluluk olduğunu fark etmemizi sağlar.

Doğan Cüceloğlu’nun da dediği gibi, ’Biz insanlar doğayla uyum içinde yaşamayı seçip seçmemekte özgür değiliz, buna mecburuz.’.

 

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (3 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 110 defa okunmuş.
 • Yaşam Hakkına Saygı Canlı demek; yalnızca aileniz değil,
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın