Haberi en doğru ve tarafsız alacağınız adresiniz-didimahaber.com- DidimAhaber Haftalık Siyasi Gazete
25 Şubat 2020 Salı, Saat:
YENİ SEZONA GİRERKEN, FUTBOLDA YENİ KURALLAR !
Ahmet Eren / 

YENİ SEZONA GİRERKEN, FUTBOLDA YENİ KURALLAR !

 

Avrupa futbolu yeni sezona, yapılan bir çok kural değişikliğiyle giriyor. Oyun kurallarını belirleyen IFAB tarafından getirilen yenilikler haziran ayından itibaren resmen yürürlüğe girdi. İşte o yeni kurallar:

KALE ATIŞINDA CEZA SAHASI SINIRI KALKTI

Kale atışında futbolcular, eski kurala göre topa ceza sahası dışına çıktıktan sonra müdahale edebiliyordu. Artık ceza sahası dışına çıkmasını beklemeden oyuncular topla buluşabilecek.

ÇARPMA DA OLSA GOL İPTAL EDİLECEK

Bir futbolcu elle gol atarsa, ister kasti oynamış olsun isterse çarpma olsun, atılan gol bundan böyle iptal edilecek. Elle oynamada elin-kolun pozisyonu belirleyici olacak. Omuz hizasından yukarıda ve açıktaki kola çarpan her topa elle oynama verilecek.

PENALTIDA KIPIRDAMAK YASAK

Penaltı atışları sırasında kalecilerin çizgi üzerinde hareket etmelerine izin veriliyordu. Artık bu kaldırıldı. Kaleci atış öncesi hareketlenemeyecek, rakibin dikkatini bozacak hareketler yapamayacak. Öne doğru atlamaları da kısıtlanacak bu ihlaller durumunda atış tekrarlanacak.

OLDUĞU YERDEN SAHAYI TERK EDECEK

Oyuncu değişikliklerinde artık çıkan isimler dördüncü hakemin bulunduğu yerden sahayı terk etmek zorunda olmayacak. Aksi belirtilmediği sürece, o sırada bulunduğu yere göre en yakın yerden saha dışına çıkabilecek.

HAVA ATIŞINDA TOP SON OYNAYANA

Hakemin yaptığı hava atışında topu olduğu gibi orta yere bırakma devri kapandı. Topla son oynayan takım hangisiyse hakem topu direkt o takıma atacak, bu sırada futbolcular hakemden yaklaşık dört metre uzakta olacak. Böylece topu alan takımın atağına kaldığı yerden başlamak gibi bir artısı olacak.

TEKNİK DİREKTÖRE SARI-KIRMIZI KART

Bundan böyle tıpkı futbolcular için olduğu gibi, teknik adamlar için de kart uygulaması başlayacak. Teknik direktör ya da antrenörlere hakem tarafından sarı ya da kırmızı kart çıkarılabilecek.

BARAJA GİRME DEVRİ ARTIK BİTTİ

Bugüne kadar serbest atışlar sırasında savunmadaki takım tarafından kurulan baraja, rakip takımdan oyuncu girebiliyordu. Ne var ki bundan sonra mümkün olmayacak. Hücumdaki takımın oyuncuları baraja en az bir metre uzakta duracak.

HAKEME ÇARPARSA OYUN DURACAK

Topun hakeme çarpması eski kurala göre doğal kabul ediliyor, oyun bu durumda kesilmeden devam ediyordu. Yeni kuraldaysa topun hakeme çarpması ve bazı belli diğer koşullarda oyun yapılacak hakem atışıyla başlayacak.

 

DİDİM BELEDİYESPOR ARMASI DEĞİŞİYOR MU ?

Eski Adı ile DİDİM BELEDİYESPOR Yeni adı ile  DİDİMSPOR 1985 ismini Kongre kararı ile alacak olan...

Kulüp Başkanı Sn.Bedri ALTINTAŞ'ın ifadesiyle, DİDİM ile Özdeşleşecek yeni bir Logo aradıklarını  beyan etti. DİDİM Belediyespor mu? Yoksa Didimspor 1985 mi?

Yeni logosunu Arıyor diye herkesin sorduğu yanıtı öğrenmek istiyoruz!...Bu arada,

Didim'de yaşayan grafikerlere seslenen, Sn Bedri Altıntaş Kampanyayla EN İYİ LOGOYU ÇİZENE

"1000 TL" para Ödülü vereceğini duyurdu.

Sn.Bedri Altıntaş'a bir teklifim var. Didim Belediyespor'un izlerini silmek için çalıştığına göre

Bence de haklı, "LOGO YARIŞMASI" ile başladığına göre, olmuşken Didim'in Mavi-Beyaz renkleri de değiştirirse daha iyi olur.

Yeni takım ismi, yeni renkler, yeni yüzler, yeni heyecan ile Devrim yaparak,

DİDİM SPOR TARİH'ine imza atmış olurlar...

.

 • Bu fotoğrafı puanlayın
  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (1 oy aldı, ortalama 5 üzerinden 5)
 • Bu yazı 741 defa okunmuş.
 • YENİ SEZONA GİRERKEN, FUTBOLDA YENİ KURALLAR ! Avrupa futbolu yeni sezona, yapılan bir çok kural değişikliğiyle giriyor
YORUMLAR (0)
Facebookda Yorum Yapın